Днес се отбелязва Световния ден на борба с диабета. Датата 14-ти ноември е избрана по решение на Международната диабетна федерация и Световната здравна организация. На този ден е роден д-р Фредерик Бантинг, който през януари 1922 г. в Канада инжектира за първи път инсулин на умиращ от диабет юноша – 14-годишния Леонард Томсън, и така спасява живота му.
Над 415 милиона души по света и близо 60 милиона в Европа са диагностицирани със заболяването. Прогнозите са за непрекъснато увеличаване на заболелите, като през 2040 година се очаква те да достигнат до 642 милиона.
В България броят на болните от диабет по данни на МДФ е 459 200. Голям е и броят на хората, при които заболяването не е открито. Около 2000 български деца живеят с диабет тип 1, като притеснителна е тенденцията за спадането на възрастовата граница. Тревожни са данните и при децата с отключване и на диабет тип 2, предупреждават от Националната асоциация на децата и младите хора с диабет.
Захарният диабет е метаболитно заболяване, характеризиращо се с повишени нива на кръвната захар, което се дължи на частично намаление или нарушено действие на инсулина - диабет тип 2 или пълна загуба на продукцията му в организма - диабет тип 1.
Международната диабетна федерация препоръчва следните стойности на добър контрол - кръвна захар преди хранене: 4-7 ммол/л; кръвна захар 2 часа след хранене: < 10 ммол/л.
За поставяне на диагноза и контрол на захарния диабет се измерва и (HbA1C), който е показател за контрола на захарния диабет през последните три месеца. Препоръката на МДФ е гликираният хемоглобин да е под 7% или съобразно индивидуалните препоръки на ендокринолога. Доказано е, че подобреният гликемичен контрол намалява риска от развитие на усложнения и увеличава продължителността на живота.