!
Неделя, 09 Ноември 2025
08
авг
 

Отново липса на онкологично лекарство

Понеделник, 08 Август 2016 | 15:08:25


Пациентите с онкологични заболявания у нас са изправени пред нова лекарствен

Пациентите с онкологични заболявания у нас са изправени пред нова лекарствена криза – изчезна медикаментът „Оксалиплатин“, алармира Dariknews.bg.

Препаратът се прилага в химиотерапията при туморни заболявания с различен произход, но предимно на пациенти с рак на дебелото черво и яйчниците.

За липсата на лекарството сигнализират близки на пациентите, които не могат да проведат лечение. Те отнесли въпроса до Министерството на здравеопазването, откъдето им обяснили, че нищо не могат да направят, тъй като вината за липсата на лекарството е на дистрибутора.

От НЗОК твърдят, че препаратът е наличен единствено в частна пловдивска болница, където досега няма отказ за лечение.

От началото на годината това е третият медикамент, чиито доставки са проблемни, посочиха потърпевши.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
DHsS


Всичко за коронавируса
Още новини
Стотици се включиха в масовото бягане за здраве, организирано от ИКМФ
08.11.2025 14:17:03

Стотици се включиха в масовото бягане за здраве, организирано от ИКМФ

Стотици хора се включиха в масово бягане за здраве, организирано в рамките на националната кампан ...

Лекция за двигателното развитие при недоносените деца в УМБАЛ „Канев“
08.11.2025 11:12:13

Лекция за двигателното развитие при недоносените деца в УМБАЛ „Канев“

Недоносените бебета правят най-големите крачки — понякога съвсем тихо, но винаги смело. А з ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...