Засега няма нищо притеснително в бягството на фармацевтични компании от България, както и в дефицита на някои лекарства. Това каза председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов пред Bulgaria ON AIR.
„Наистина има тенденция да се увеличава броят на оттеглените лекарства от България по различни причини. Има такива, които са остарели, вече не се предписват, но имат терапевтична алтернатива. Има и такива, които са се оттеглили по чисто икономически причини, например заради упражнен нормативен натиск върху производителите, с цел намаляване цената с повече, отколкото на тях им е рентабилно. Има временно липсващи лекарства, които ще бъдат възстановени на пазара. Но общо тенденцията е издадените разрешения за употреба от ИАЛ да са повече от прекратените“, каза той.
Според Костов проблем има в по-малкото регистриране. „Например уведомленията за първоначално пускане на пазара, по данни от годишните доклади на ИАЛ, само преди три години са били 520, а за миналата година са 228, което означава, че и желаещите да влязат на пазара са доста по-малко. За отпадналите лекарства има и български, и вносни заместители. Притеснително е, когато отпадат лекарства, които са единствени, но те имат терапевтична алтернатива“, каза той.
Николай Костов обаче беше категоричен, че ако той трябва да регистрира лекарства в България, много би се замислил, защото настискът върху фирмите в сектора е огромен. „Не само това – непредвидимостта на бизнес климата, непредсказуемостта на това, какво ще се случи само след няколко месеца, защото възникват най-различни идеи за регулиране на цените, което всъщност е натиск върху производителите. Например т. нар. „ценови коридор“ – това е регулиране на доплащането за медикаменти от пациента, с което до момента държавата не се е занимавала, защото регулира не разходите на Здравната каса за лекарства, а регулира личните разходи на хората. Има много противоречиви нормативни изисквания, които силно затрудняват производителите. Понякога става въпрос за откровена принуда, например или даваш отстъпка, или напускаш позитивния списък. Извиване на ръце“, каза още председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки.
Аз съм от страната на търговците на дребно, а това е проблем на производителите и те трябва да го решат, макар че рефлектира и върху нас, и върху вас, отбеляза още той.