„Здравната каса ще намали с 2.4% бюджетите на болниците през август и септември, а от есента до края на декември клиниките ще получават всеки месец средноаритметично на средствата за излекуваните пациенти от януари до месец май. Това е решение на надзорния съвет на институцията, след като е разгледал състоянието на бюджета за болнична помощ. Съветът е решил, че няма да плаща повече от 134.8 млн. лв. месечно за болнични услуги, тъй като средствата в касата не достигат.“ Това пише днес „Капитал Daily“ във връзка с решението от последното заседание на надзора на НЗОК от миналия месец.
„На заседанието си надзорният съвет по традиция е отворил оперативния резерв на здравната каса, за да плати за болнично лечение. Причината е, че по закон плащанията за болнична помощ са 1.343 млрд. лв., но през първото полугодие клиниките са лекували болни за 808.7 млн. лв. Обикновено това се компенсира със средства от оперативния резерв, с който НЗОК може да разполага, без за това да иска разрешение на парламента. През тази година резервът е 316.6 млн. лв. и 224.9 млн. лв. от него вече са отделени за болници“, допълва изданието и отбелязва: „Реално НЗОК е решила, че болниците ще получават средно 134.8 млн. лв. месечно, като е разделила по равно средствата за първото полугодие, които са 808.7 млн. лв. Според статистиката й обаче клиниките са се вместили в този лимит само през месеците януари, февруари и май. През март и април те са получили над 140 млн. лв., а през юни - над 184 млн.
Така през есента може да се окаже, че точно клиниките, които са лекували най-много пациенти, ще получат актуализирани договори със силно намалени бюджети, далеч над 2.4%.“
„Дума“ се спира на разликите между е-здравната карта и пръстовия отпечатък. „Осигуряването на добро здравеопазване в България се обуславя от няколко фактора, които са свързани с информационните технологии и трябва да бъдат решени.
Първият основен фактор е създаването и използването на индивидуална електронна здравна карта. Тя съдържа данни за пациента и предоставя възможности за запис, четене и съхранение на информация. Тази карта трябва да има съответната защита и е подобна на кредитните и дебитните карти, които се използват в банковото дело. Индивидуалната електронна здравна карта, представена от пациента, позволява на лекуващия лекар да провери дали той има осигуровка, да проследи историята на заболяването, да запише съответната анамнеза, да направи съответните изследвания, консултации и предписания за терапия и лечение. Тази практика съществува вече в редица страни и работи изключително успешно“, пишат акад. Кирил Боянов и доц. Христо Турлаков.
„Дискусията по въвеждането на пръстов отпечатък като идентификатор за постъпване в болница или получаване на лекарства от аптека е изкуствена, тъй като при въвеждане на система с използване на индивидуална електронна здравна карта, идентификацията е напълно достатъчна (възможно е поставяне на снимка на пациента). Използването на пръстов отпечатък не може да прекрати фалшификациите при източване на средства от здравната каса. То само ще предостави опасно средства в ръцете на хакерите“, смятат авторите.
Според тях, без въвеждане на общонационална система с използване на индивидуална електронна здравна карта, обучение на медицински кадри по използване на компютърните системи и техните възможности и активизиране участието на наши учени в европейски проекти, развитието на съвременното здравеопазване е под въпрос.
Няколко издания съобщават за пореден инцидент в спешно отделение. „Пиян мъж вилня в Спешна помощ във Велико Търново. На 31 юли около 3,00 ч. след полунощ в полицията е получен сигнал за нарушаване на нощната тишина на ул. "Цветарска". На мястото са установени трима души, двама мъже, единият от които окървавен, и една жена. Мъжът с окървавеното лице започнал да псува и обижда полицаите и пристигналия екип на спешна помощ. Отведен е в болницата, където продължил да се държи агресивно, като буйствал, плюел и ритал стола на дежурния лекар. След направения преглед той е арестуван. Съставен му е акт за 100 лв. глоба за хулиганство“, пише „Монитор“.
„24 часа“ пък съобщава за бомбена заплаха в медицински център в Бургас. „ДКЦ 2 в Бургас, който се намира в сградата на бившата Трета поликлиника, остана затворен до ранния следобед в понеделник заради две анонимни заплахи, получени в полицията късно в неделя. Първото позвъняване е било в 17,49 ч, последвало още едно в 17,56 ч. Мъж, който се представил като Веселин Иванов, предупредил, че в сградата на бул. "Демокрация" до час ще избухне бомба“, пише изданието.
„Полицейски екипи веднага изкарали навън дежурните лекари и сестри и претърсили основно центъра. Съмнителни вещи не са открити, но по правило застрашеният обект трябва да остане недостъпен едно денонощие. Все пак в 14 ч в понеделник ДКЦ 2 се върна към нормалния си ритъм на работа. В сградата има кабинети на джипита и специалисти по различни болести, както и център за образна диагностика“, разказва изданието.