!
Вторник, 03 Декември 2024
10
авг
 

От вестниците: Никоя пловдивска болница не иска обединение със закъсалата „Св. Мина“

Сряда, 10 Август 2016 | 15:08:25


„Нито едно общинско здравно заведение в Пловдив не желае да се обединява в

„Нито едно общинско здравно заведение в Пловдив не желае да се обединява в холдинг със закъсалата МБАЛ "Св. Мина". Болницата е потопена в дългове от 1,5 млн. лева, а лекари и персонал не получават в пълен размер заплатите си“, четем днес в „24 часа“.

„Един от вариантите беше да се направи сдружение с останалите заведения, но шефовете им се опасяват, че ще прехвърлят средства към губещата "Св. Мина" и може и те да закъсат", обясни зам.-кметът Розалин Петков. Той е категоричен, че за тази година общината е изпълнила ангажимента си, като е дала безвъзмездно 1 млн. лева на лечебницата. „Следващата помощ от 1 млн. лева може да е догодина“, допълни Петков.

Той е провел разговори с НАП, като е помолил приходната агенция да не удържа осигуровки и данъци от "Св. Мина" за 2 месеца, за да може персоналът да има възнаграждения“, допълва изданието.

„Не е отпаднал вариантът лечебницата да бъде слята с МБАЛ „Св. Пантелеймон“. Това обаче може да стане през септември след решение на общинския съвет“, каза зам.-кметът.

Според него бившата Втора градска имала двойно повече приходи от клинични пътеки. При сливането персоналът от "Св. Мина" щял да бъде запазен, единствено администрацията се намалявала“, пише още вестникът.

„Труд“ се спира на цените на някои медицински услуги по морето. „Летовниците в Слънчев бряг плащат между 100 и 120 лв. минимум за пристигането на линейка от частна клиника. По груби сметки излиза, че линейките вземат над 20 лева на километър. Транспортът с частна линейка от Златните е за около 50 лв., тъй като към базовата такса за превоз от 30 лв. в рамките на града се добавя левче за всеки допълнителен километър“, четем в ежедневника.

Според изданието най-потърпевши са чужденците, от които командировани екипи в частни медицински центрове взимат по 60 паунда за обикновен преглед.

„Източник на "Труд", даващ дежурства във въпросните центрове, разкри и схема за източване на здравни застраховки на западни туристи. След преглед чужденците задължително се пренасочват към лечебно заведение, чийто собственик държи и медицинския център. Там на пациента се извършват допълнителни изследвания и процедури, пише се епикриза и се представя пред застрахователя. Цените за услугите са европейски - операция на апандисит например струва 10 000 евро. Частни лица също разкриват временни кабинети по курортите, защото през лятото това е един от печелившите бизнеси“, разказва публикацията.

Някои издания пък информират за болници, в които вече е въведена системата за пръстов идентификатор. „На 60 пациенти е извършена първоначална регистрация в русенската болница с пръстов идентификатор, съобщиха от лечебното заведение. Болницата в крайдунавския град бе сред първите в страната, поканена да участва в експерименталната регистрация с биометрични данни. За двете седмици, през които се тества новата система, са отразени и над 100 събития, свързани с медицински дейности“, пише „Монитор“.

„Три отделения в многопрофилната болница – терапевтично, ортопедично и интензивно терапевтично, приемат пациенти с пръстов идентификатор. При работата с идентификаторите няма възникнали сериозни проблеми, които да пречат на дейността на служителите или на приемането и лекуването на пациентите, отчитат от здравното заведение и допълват, че новият метод спестява време за обработка на документацията“, допълва вестникът.

„От вчера в Бургаската болница се въведе пилотно новата система за пръстова автентификация. Тя ще работи паралелно със старата, която приема пациенти чрез чекиране на личните им карти“, пише пък „Дума“.

„Целта на ранното въвеждане е плавното преминаване от единия на другия софтуер. Това трябва да се случи до 1 октомври, когато в сила ще бъде само системата за пръстова автентификация. Дотогава персоналът ще бъде достатъчно подготвен, за да може бързо да обработва пациентите и да им спести време за чакане. УМБАЛ-Бургас вече разполага с 5 устройства за пръстова автентификация. Две от тях са на регистратурата на Приемно-спешното отделение, а останалите - в Отделението по хемодиализа, Родилно и Отделението по неонатология“, информира материалът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
fxwZ


Всичко за коронавируса
Още новини
Намалява броят на родните донори на генетичен материал
03.12.2024 17:32:33

Намалява броят на родните донори на генетичен материал

На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден
03.12.2024 17:16:24

Две медицински ситуации подпомогна военният „Спартан“ за ден

Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...