„Ваксини от задължителния имунизационен календар отново липсват на места, съобщиха потърпевши родители в редакцията на "24 часа". При някои джипита нямало 4-валентна ваксина, а при други - 5-валентна“, пише днес ежедневникът.
„Дарените през юли 2015 г. от Турция количества от 5-компонентна ваксина са изчерпани в повечето райони на страната още до края на същата година, съобщиха от здравното министерство в отговор на въпроси на "24 часа". През тази година изпълнението на имунизационния календар е гарантирано, увериха от ведомството на д-р Петър Москов“, допълва публикацията и продължава: „Миналата година в Пловдивска област имаше проблем с доставката на 4-валентната ваксина и не бяха обхванати родените през 2008 и 2009 г., каза д-р Таня Учорджиева от РЗИ - Пловдив. От началото на 2016 г. обаче има достатъчно от тази ваксина и децата от двата набора са ваксинирани. Осигурена е и за реимунизация на 6-годишните. Няма проблем и с 5-валентната ваксина.
В Бургаско обаче има недостиг на ваксини, съобщи шефът на РЗИ Георги Паздеров. "Получаваме регулярно доставки, но недостиг съществува. Общо взето, се справяме с календара", заяви Паздеров.“
„Монитор“ съобщава, че освен кръв, и кърма се продава на черно. „Между 10 и 15 лева върви литър от нея в интернет. Това показа проверка на "Монитор" в офертите в мрежата. Стойността е 7 пъти по-голяма от легалната цена, а в мнозинството от случаите млякото изобщо не е минавало каквито и да било изследвания. Въпреки това желаещи да се възползват от услугите на майките, предлагащи млякото си, не липсват“, коментира изданието.
„Причината е, че Банката за майчина кърма е само една и е в София. За справка там стойността на безценната за бебетата течност е 1,80 лева за литър, ако хлапето е здраво и е напълно безплатна, ако малкото има някакви здравословни проблеми. От институцията, която е към Столична община, обаче не предлагат транспорт към други населени места. Основната причина е, че трябва да се спазват редица условия, които те няма как да гарантират“, пише вестникът и отбелязва, че това ражда паралелен пазар. Публикацията дава пример с обяви за продажба на кърма на цени от по 14-15 лв. за литър, като отбелязва, че не е ясно с какво качество е кърмата. „Във въпросните цени влиза само стойността на течността, но не и на изследванията, нужни, за да сте сигурни в безопасността й за детето ви“, отбелязва изданието.
Друг материал във вестника пък информира за 68-годишна жена, явила се на изпит в Медицинския университет във Варна, за да сбъдне детската си мечта - да стане медсестра. „Въпреки че е в пенсионна възраст варненката е решила да се бори наравно с младежите за място във Факултета по обществено здравеопазване на МУ-Варна.
Възрастната студентка е една от 800 кандидат-студенти по медицина в морската столица“, четем във вестника.
68-годишната варненка е поредният възрастен кандидат-студент у нас, припомня изданието. „Миналата година 60-годишна жена от Пловдив се яви на изпит, за да сбъдне мечтата си да учи богословие. През 2014 г. 58-годишна русенка завърши първата си година в специалност "Материалознание и технологии" с пълно отличие. През 2008 г. 81 -годишна бивша учителка от Асеновград учеше трето висше "Немска филология".