„Да се забранят със закон маркетинговите стимули за по-високи обороти за различни продукти в аптеките, иска съсловната организация на магистър-фармацевтите - Българският фармацевтичен съюз. В момента при добри продажби фирми се отблагодаряват на собственици на аптеки с различни награди, включително и екскурзии. Практиката е основно при търговията с хранителни добавки, козметични продукти и лекарства без рецепта“, пише днес „Сега“.
„Според фармацевтичния съюз порочните практики за предоставяне на допълнителни облаги, които не следват от условията на договорите за търговска продажба на лекарствени продукти, като екскурзии, почивки, участия в семинари и т.н. могат да се квалифицират като форма на нелоялна конкуренция. Затова те искат изрична забрана чрез закона за лекарствата, който урежда и работата на аптеките“, уточнява изданието.
„Според съюза системата на ценообразуване е изключително порочна и се фокусира не върху качеството на предлаганата услуга, а върху най-ниски цени, които водят до търсенето с всички средства на високи обороти“, допълва публикацията.
„Дума“ информира, че само за 3 месеца Комплексният онкологичен център във Велико Търново се оказал на загуба от над половин милион лева, като цитира общински съветници. „Днес съветниците трябва да решат дали да бъде подновен договорът на управителя д-р Мария Рачева за още 3 години. След настояване на Общинския съвет управителят на центъра представи бизнес план, според който за година финансовото състояние на лечебното заведение рязко ще се подобри, защото след ремонта ще има възможност да бъдат извършвани повече манипулации, посочи Валентин Ламбев. По негови думи, ако няма подобрение на финансовото състояние, една от причините ще бъде недостатъчно добрият мениджмънт. Той заяви, че лечебното заведение вече 3 години работи на загуба, а това се превръща в тенденция, застрашаваща бъдещето му“, четем още във вестника.
„Монитор“ разговаря с д-р Десислава Кателиева за спешността и злоупотребите със спешната помощ. По думите й, според официални данни на МЗ около 1-1,3 млн. души се обслужват от екипите на Спешна помощ, а 1-1,5 млн. годишно – от лекарите на спешните приемни отделения в болниците. „За 7-милионна България няма как всеки трети да е бил спешен“, коментира тя и отбелязва, че се обслужват много неспешни пациенти. „Спешна помощ се предпочита, първо, защото спестява време, второ, защото спестява средства, и трето - това е един безплатен вход за преглед и изследвания от специалисти. Ако отидете при личния лекар, първо, трябва да сте здравноосигурен, второ -да се чака, докато ви дойде редът, и трето - личният лекар може да няма направление за изследвания и консултации. Така спешният кабинет е една широко отворена врата за безплатен и бърз преглед и по-бърза хоспитализация. Затова от доста време казвам, че с промяната на спешната помощ ще се промени и цялото ни здравеопазване“, коментира д-р Кателиева пред изданието.
„Новинар“ пък се спира на новата придобивка на Столична община от вчера. „Израел подари високопроходима линейка на Столичната община. Ключовете бяха лично приети от кмета на София Йорданка Фандъкова, която обясни, че колата ще бъде дарена на Втора градска болница, която в момента разполага само с две линейки“, информира вестникът.
„По думите на шефа на болницата доц. Стефан Узунов те са на около 24 години и новата придобивка ще се отрази много добре на лечебното заведение. „Линейката не е напълно оборудвана, но с помощта на БЧК ще се набавят необходимите неща като портативно ЕКГ, дефрибрилатор и др.“, обясни още Узунов.
По думите му само за миналата година през болницата са преминали 140 спешни пациенти, а новата лечебна кола ще се ползва и от психодиспансера и неговите пациенти“, допълва ежедневникът и уточнява: „От началото на годината това е третата линейка, която пристига у нас от Израел, а до три месеца се очаква и четвъртата кола, която да е в помощ на българските лекари и пациенти.“