Започналите преговори по Националния рамков договор и идеята за издаване на финансов документ при изписване на пациентите от болница са основна тема за новините от сферата на здравеопазването в днешния печат.
Дълговете на НЗОК към болници, фармацевтични компании и зъболекари в страната са в размер на 124 млн. лв., а към други осигурителни системи и лечебни заведения зад граница - още 250 млн. лв. Това констатира служебният екип на вицепремиера по социалните политики и здравен министър д-р Илко Семерджиев, отбелязва „Стандарт“. В условията на такъв дефицит от общо 374 млн. лв. в здравната ни система започват преговорите за нов национален рамков договор, който се подписва всяка година между Българския лекарски съюз и НЗОК за медицинските дейности, отбелязва изданието и допълва, че като гарант на преговорния процес министър Семерджиев постави рамката на споразумението.
Здравната каса и БЛС започват преговорите за разпределение на средствата от бюджета на НЗОК при заварен дефицит от 124 млн. лв. Това са средства за лечение и медикаменти, които бяха забавени в края на 2016 г. и ще бъдат платени от бюджета през 2017 г., отбелязва и “Капитал Daily”. Това може да стане от оперативния резерв на здравната каса, който е в размер на 341 млн. лв. Първата стъпка при преговорите между касата и БЛС е била от резерва да бъдат освободени 74 млн. лева за заплащане на болнично лечение през тази година и още 8 млн. лв. за покриване на допълнителни прегледи при специалисти в доболничната помощ. При тази ситуация обаче те вероятно няма да стигнат, тъй като в бюджета на НЗОК за болнични услуги са предвидени 1.457 млрд. лв., а през миналата година въпреки лимитите за прием на пациенти НЗОК е платила болнично лечение за 1.6 млрд. лв., допълва изданието.
„Сега“ се спира на представената подробно от ръководството на НЗОК вчера идея за персонален финансов документ, който да се прилага към експертизата при изписване от болница. Здравната каса започва да проучва колко реално струва на болниците лечението, поето от нея, като идеята е да се въведе официално доплащане от пациентите. Лечебните заведения ще дават информация колко им струва всяка манипулация за всеки пациент и ако се окаже, че НЗОК не плаща достатъчно, ще се търсят варианти в системата да влязат допълнително пари, пише вестникът.
Освен че по този начин пациентите ще могат да сверяват дали наистина са им извършени всички посочени манипулации и да информират здравната каса, документите ще послужат и за реално остойностяване на лечението по различните клинични пътеки и през следващата година здравната каса и лекарите ще могат да преговарят за цените на база на реално необходимите средства. Документът ще влезе в сила, ако лекарският съюз се съгласи, се посочва в публикацията по въпроса на "Капитал Daily”.
В днешния си брой „24 часа“ информира за помощта в размер на 140 991 лева, която ще отпусне безвъзмездно община Пловдив за неплатени данъци на закритата Белодробна болница. Парите ще бъдат гласувани от местния парламент и прехвърлени в сметките на МБАЛ "Св. Пантелеймон", в чийто капитал е вече закритото дружество.
За данък сгради дългът на Белодробна е 17 хил. лв., като 8181 лева са начислени лихви. Неплатената такса смет е в размер на 73 806 лв., а лихвите са 40 259 лева. Невнесеният данък МПС е 1125 лева, лихвите по него са близо 600 лв. Задълженията са до 2013 г., когато с решение на общинския съвет от същата година сградата и прилежащата земя на Белодробна болница са извадени от капитала на дружеството и общината се разпорежда с тях. От дирекция "Местни данъци и такси" са обяснили пред вестника, че лихвите са такива, защото главницата е голяма и не е погасявана с години.
Изданието съобщава и за развоя на събитията около 10-годишното момче с левкемия, което бе изоставено миналото лято в пловдивската болница "Св. Георги", съобщавайки, че то ще бъде дадено за осиновяване. Майката Джейлян Халилова подписала декларация за отказ и на Мустафа се търси приемно семейство. Тя така и не го посети в болницата, а десетки хора пратиха дрехи и подаръци за детето.