Четвъртък, 08 Юни 2023
03
ноем
 

Д-р Славчо Близнаков:

Пръстовият идентификатор е улеснение

Той унижава българския пациент, смята пък бившият здравен министър Стефан Константинов

Четвъртък, 03 Ноември 2016 | 15:08:25


Пръстовият идентификатор е улеснение и за пациентите, и за лекарите. Това м

Пръстовият идентификатор е улеснение и за пациентите, и за лекарите. Това мнение изрази директорът на УМБАЛ „Св. Анна” д-р Славчо Близнаков пред Нова Телевизия в дискусия по новата система за регистриране на пациентите, в която взе участие и бившият министър на здравеопазването д-р Стефан Константинов.

По думите на д-р Близнаков идентификаторът е улеснение както за пациентите, така и за работещите в лечебните заведения. Той изтъкна, че процесът не отнема много време. „Става много бързо след първоначалната регистрация и човек не може да каже „Липсва ми картата, забравих си картата“, посочи директорът на „Св. Анна“. Д-р Близнаков допълни, че в момента в управляваната от него болница, през която на ден биват приемани и дехоспитализирани над 200 пациенти, няма проблеми с новата система. Той изтъкна още, че автентификаторът е част от цялостното развитие на здравеопазването у нас.

Не на това мнение обаче беше д-р Константинов, според когото пръстовият идентификатор няма да реши големите проблеми в здравеопазването. Според него целта на въвеждането му е да измести вакуума от липса на правилни решения по ключови въпроси. „Мярката, която се приема, е непропорционално голяма спрямо търсения ефект“, заяви Константинов и допълни, че пръстовият идентификатор унижава българския пациент.

Д-р Константинов допълни, че има материални стимули да се правят ненужни хоспитализации и да се усвояват скъпи клинични пътеки – проблем, който според него няма да се реши с пръстовия отпечатък. „Пръстовият отпечатък е един от методите за ограничаване на измамите. Ако някой е много против, аз вече започвам да се съмнявам какъв е неговият мотив“, репликира го д-р Близнаков.

Двамата лекари коментираха и скандалния репортаж на предаването „Господари на ефира“, в който се твърди, че в Комплексния онкологичен център в Пловдив са правени ненужни операции.

„Едно такова съмнение се доказва по много строги критерии – има си хистология, има си оперативни протоколи. Ако са фалшифицирали навсякъде всичко, това вече е…“, заяви д-р Близнаков.

От своя страна д-р Константинов призова всички отговорни институции да се заемат с изнесената информация и случаят да се изясни докрай. „Трябва много ясно да се каже дали е някаква единична субективна грешка или е системна“, категоричен бе той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
Fe78


Всичко за коронавируса
Още новини
Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев
08.06.2023 14:21:35

Разкриват ТЕЛК в Гоце Делчев

Териториална експертна лекарска комисия разкриват в МБАЛ „Иван Скендеров“ в град Гоце ...

Жена, помогнала на стотици деца, търси помощ за своето
08.06.2023 13:32:52

Жена, помогнала на стотици деца, търси помощ за своето

Даниела Николова (LD) е помогнала на стотици деца да ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...