Раковият регистър най-вероятно няма да бъде преместен в Националния център по обществено здраве и анализи ще продължи да се намира в Специализираната болница по онкология, научи Zdrave.net. Разговори за това са водени с настоящото ръководство на министерство на здравеопазването заради създалата се опасност дейността на структурата да бъде блокирана.
„Имахме разговор с настоящото ръководство на Министерство на здравеопазването, че естественото място на раковия регистър е в Специализираната болница по онкология“, заяви пред Zdrave.net директорът на НЦОЗА доц. Христо Хинков.
Припомняме, в края на миналата година ръководителят на раковия регистър проф. Здравка Валерианова информира за сериозните проблеми с него и предупреди, че той е пред спиране на дейността си. До ситуацията се стигна, след като през пролетта на 2016 г. бе решено регистърът да бъде прехвърлен от СБАЛО в НЦОЗА. Мярката бе част от процеса по централизиране и модернизиране на системите за мониторинг на здравеопазването в България, аргументира тогава промяната здравният министър Петър Москов. Впоследствие обаче стана ясно, че НЦОЗА не разполага с достатъчно финансов и кадрови ресурс, за да обезпечи поддържането на системата.
НЦОЗА все пак ще има достъп до данните в регистъра, поясни доц. Хинков. „Ние трябва да имаме достъп до всички статистически данни, събирани от всички регистри. Този регистър обаче не представлява само база данни – той е интерактивен и обслужва лечебната част. Чрез него специалистите, които се занимават с лечението на онкологично болните, могат да се ориентират и за фазите на лечението, за приеманите медикаменти и т.н. Това е медицинска страна, в която нашият център, който е структура, занимаваща се със статистика и анализи, не може да се включи. Това бе и причината да поискаме промени в наредбата, която предполага, че регистърът ще бъде създаден и поддържан от нас. Ние нямаме медицинската компетентност за това“, коментира директорът на НЦОЗА.
По думите на доц. Хинков към момента от МЗ са изразили готовност за промени в наредбата, регулираща дейността на структурата, с което на практика тя да бъде редактирана в стария си вид и регистърът да бъде върнат в СБАЛО.
Според него предишното ръководство на министерството е имало основание в идеите си регистрите да бъдат централизирани, но това не би могло да се случи без кадрова обезпеченост и финансиране.