Само ден, след като спешните медици застанаха категорично против възможността ЦСМП – София да се превърне в обучителен център за тях и поискаха Национален център по спешна медицина, здравното министерство реагира с нов проект.
С него се създава Национален център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ. Центърът ще има персонал от пет души и предметът на дейността му ще е научна, експертно-консултативна, информационно-аналитична, методическа и учебна дейност в областта на спешната медицинска помощ и медицинската помощ при бедствия, аварии и катастрофи.
Предвижда се директорът на Националния център да се избира с конкурс, проведен по Кодекса на труда.
До месец от влизането в сила на постановлението за създаване на центъра той трябва да има правилник за устройството и дейността си, а конкурсът за директор ще се проведе в тримесечен срок от създаването му, предвиждат проекторазпоредбите. До провеждането на конкурс и избирането на директор на центъра постът ще бъде заеман със срочен трудов договор.
Предвижда се центърът да е второстепенен разпоредител с бюджет към министъра на здравеопазването.
„Целите, които ще се постигнат със създаването на Национален център за обучение и квалификация в системата за спешна медицинска помощ е осигуряване на капацитет за подобряване на знанията и уменията на персонала в системата на спешната медицинска помощ чрез специализирано теоретично и практическо обучение. То ще е насочено към развитие на потенциала на заетите в сектора, към разширяване, поддържане и актуализиране на техните знания и умения, както и към придобиване на нови, които са необходими за осигуряването на качествена здравна помощ“, гласят мотивите към проекта.
Очакваните резултати от приемането на постановлението са свързани със създаване на условия за повишаване на качеството на оказваната спешна медицинска помощ чрез осигуряване на квалифициран и мотивиран персонал, пише още в доклада на министър Москов.
Припомняме, в края на юли МЗ публикува проектопромени в Правилника за устройството и дейността на център за спешна медицинска помощ, с които ЦСМП – София трябваше да обучава и оценява колегите си от другите ЦСМП в страната. Срещу това категорично се обявиха от Националната асоциация на работещите в спешната медицинска помощ. В становище, подписано от председателката на асоциацията д-р Десислава Кателиева, те заявиха, че са категорично против обучението на спешните медици да се извършва от столичния център, извън университетските болници, обвиниха здравното ведомство в лобизъм и заявиха, че ще сезират за проблема европейските организации, в които членуват.