На 25 май 2016 г. светът за пореден път отбелязва Световния ден на множествената склероза (МС). Той е винаги в последната сряда от месец май. В България липсва официална статистика колко точно е броят на болните. Предполага се, че са около 5000 души. Всяка година се регистрират 80 нови случая. Заболяването засяга млади хора във възрастовата градина 20-40 години.
Темата тази година е НЕЗАВИСИМОСТ на хората с МС, включвайки работа и възможност за постигане на обикновените човешки цели: семейство, деца, любими занимания.
Това е денят, в който вниманието на държавата, в лицето на своите институции и цялото общество би следвало да се фокусира върху проблемите и тревогите на болните от МС в борбата им за един достоен и пълноценен живот.
Множествената склероза е автоимунно дегенеративно заболяване разрушаващо централната нервна система. В много случаи резултатът от разрушителната дейност на заболяването е инвалидизиране на пациента в различна степен. Предлаганите от официалната медицина лекарствени средства не лекуват заболяването, а само могат да забавят развитието му и то само при част от хората с МС.
Това обаче не е причина за отчаяние и в никакъв случай не означава, че човек не е способен да си помогне сам. Затова мисията на Биляна Савова, основателката на фондация “МС – Мога Сам” е да преобърне значението на тези две букви МС за хората живеещи с това заболяване. Примерът, който тя сама дава с начина на живот и пътя, който е извървяла след поставяне на диагнозата вдъхновява и дава сили на много хора с МС да погледнат по нов начин на заболяването си и справянето с него.
Световният МС ден е иницииран от Международната Федерация по множествена склероза и нейните МС общества – членове, хора, групи и организации, включени в глобалното МС Движение.