При терористичен акт екипите на екипите на Спешна помощ трябва да бъдат на мястото на инцидента до седем минути. Това предвиждат стандартите за Спешна медицина, посочиха спешни медици на симпозиум за поведението при терористична атака.
В „Пирогов“ в рамките на днешния ден бяха обучени екипи на Спешна помощ от приемни отделения и болници от цялата страна. Екипите у нас имат готовност да реагират адекватно при възникване на терористичен акт, а след нападенията в белгийската столица провеждаме специални тренировки за реакция, каза зам.-здравният министър д-р Ваньо Шарков.
„Имаме готовност, имаме създадена организация за действие при такава ситуация. След последния терористичен акт, който беше в Брюксел, имаше създадена организация повече от 300 пострадали да бъдат по най-бързия начин настанени в лечебни заведения. В лечебните заведения имаше готовност и от Националния център по трансфузионна хематология за осигуряване на кръв и необходимите препарати“, коментира той, цитиран от БНР. „Нашите екипи могат да работят при една такава ситуация. Нашите спешни медици почти ежедневно провеждат тренировки при пътния травматизъм, който има в страната и битовия тероризъм, пиянския тероризъм, тероризма върху екипите на Спешна помощ“, допълни Шарков.
По думите му, най-важният извод, който трябва да си направят спешните медици, е стремежът да се запази техният живот, „защото след екипите на Спешна помощ няма нищо“.
Асен Пиперков, командир на единствения Първи частен доброволен отряд, посочи, че при атаките обучените доброволци имат огромна роля в помощ на останалите власти. „Показваме добрите практики на доброволците – как да се включат при едно такова масирано произшествие“, обясни той. От думите му стана ясно, че доброволният отряд разполага със собствени линейки, команден пункт, дори подвижна болница.
Първата информация, която се получава в подобни случаи, е на тел. 112, а първите екипи, които пристигнат на мястото, казват колко и какви други екипи трябва да дойдат, обясниха експертите.
Обучението на лекарите се извърши от експерти от МВР, ДАНС и ВМА.
Новото в обучението е експертите от МВР и службите да пояснят как при терористичен акт се пазят екипите на спешна помощ, каза председателката на Националната асоциация на работещите в спешна медицинска помощ д-р Десислава Кателиева. „Ние се обърнахме към структурите на МВР, потърсихме техни експерти да разяснят какво е терористичен акт, какви са опасностите, които се крият в един терористичен акт, след което настояхме да има и хора, които да ни кажат какви мерки се предприемат за стиковане на дейността на всички служби за спешно реагиране“, разказа д-р Кателиева и поясни: „Така се гарантира нашата безопасност. Защото при терористичните актове на 11-ти септември 2001 г. от близо 3000 загинали имаше 411 спасители. Една държава като Америка, която има страхотен опит в такива спасителни акции при масови мероприятия, загуби 400 спасители, т.е. медици, полицаи и пожарникари.“
Тя отбеляза още, че идеята на симпозиума е да бъде обяснено на спешните медици, че те могат оказват спешна помощ при терористичен акт по определен начин, когато бъдат обезопасени.