Междудържавен лекарствен съюз за по-ниски цени на лекарствата. Това е целта на срещата, провела се в края на миналата седмица у нас на ниво здравни министри на единайсет държави от Централна и Източна Европа, става ясно от думите на Петър Москов пред колегите му от Министерски съвет.
„В петък тук се събраха по наша покана, която беше на базата на Споразумението с Румъния, което подписахме в Крайова при нашето посещение в началото на миналата година, събраха се 11 министри на здравеопазването от региона на Централна и Източна Европа. Това беше в следствие на дълга кореспонденция и експертна работа преди това и всичко останало“, информира Москов министрите.
„Подписа се декларация, в която всички тези държави декларират желание, намерение и готовност да се изработи споразумение, на базата на което всички ние заедно като отделни държави – по-малки и със сходен нисък икономически статус в сравнение със западноевропейските държави, да кажем, да можем да имаме единна обща стратегия и общи процедури, разбира се, за търгове на медикаменти, които съставляват огромна част от разходите и на публичните финанси, и на гражданите за здраве“, казва още той.
Министърът информира още, че са набелязани конкретни работни мерки, които трябва да бъдат изработени и е насрочена следваща среща на тази съвместна инициатива за началото на месец юли в Букурещ. „Тоест, това вече не е просто събрали се едни хора и имали добри намерения, а вече е процес, който има конкретни стъпки, и от гледна точка на разговорите с всичките ми колеги, е относително необратим“, смята Москов.
От думите му става ясно още, че към инициативата е изразила желание да се присъедини и Чехия, в лицето на здравния си министър.
„Нека да кажа само, че вътре в залата, в която бяхме поканили министрите, цареше… как да се каже – мускетарски дух“, отбелязва още Москов и обяснява: „Идеята е проста. Срещу българския министър на здравеопазването, срещу българското правителство, или срещу румънското, или срещу словашкото, в преговорите не като противник, а като опонент стоят световни фармацевтични мегакомпании, с бюджети, по-големи от брутния вътрешен продукт на нашите държави поотделно. Срещу това ние трябва да можем да изправим обща воля, общо желание и да кажем, че можем да постигаме по-добри условия на базата на големия пазар, който всъщност оформя цялата тази група, която в течение на стъпките, които сме начертали, би трябвало да подпише такова споразумение.“
Според него, това ще доведе до възможността гражданите на подписалите споразумението държави да получават по-справедлив от гледна точка на финансовите си възможности модерен и ефективен достъп до лекарства.
„Има несправедливост в начина, по който се случва договарянето на лекарства на територията на целия Европейски съюз и тя произтича от несравнимото икономическо ниво на едни или други държави. При едни и същи условия едно нещо е 100 евро за германския фонд, друго е 100 евро за българския фонд. Това се опитваме заедно с колегите и точно в духа на принципите на Европейския съюз да сме заедно, да направим и мисля, че в рамките на плана, който сме начертали, в следващата година ще имаме изработени правила, по които това да се случва“, завършва Москов.