Невъзможността да бъдем национално представителни не ни позволява да участваме в комисии и в Надзорния съвет на НЗОК. Министри се опитват да секвестират възможността организации, които не са в единодушие с властимащите и не бива да присъстват на местата, на които се взимат решенията. Това казаха представителите на Федерация „Български пациентски форум“ и Конфедерация "Защита на здравето" по повод поредната спънка, създавана по думите им от Министерството на здравеопазването пред възможността на организациите да получат национално представителство.
„Искаме това, което ни се полага по закон. ВАС отмени точка 10 по наредба №8 на МЗ, според която бяхме длъжни да имаме офиси и работно време и съответно ние отново подадохме документи за национално представителство. Вместо да бъдат разгледани документите ни обаче, бяхме подложени на внезапна проверка от РЗИ по стария вариант на наредбата, в която промените, направени от ВАС и публикувани в Държавен вестник, не са отразени“, каза на пресконференция днес зам.-председателят на Управителния съвет на Конфедерация "Защита на здравето" Диана Хаджиангелова.
Припомняме, че през ноември 2015 г. сдружение "Конфедерация "Защита на здравето" и сдружение "Федерация български пациентски форум" получиха отказ за потвърждаване на представителност. До този момент и двете имаха право да излъчват свои представители в Надзорния съвет на НЗОК, където пациентската квота е за един човек, който се излъчва от всички национално представителни пациентски организации на ротационен принцип. Мотивите за отказите са били, че организациите не са отговорили на изискванията за признаване на представителност. Една от посочените от МЗ причини тогава са, че критериите за представителност са включвали организациите да имат областни структури във всички административни области на страната и дейност по защита правата на пациентите по поне 15 различни заболявания.
„Ние сме пациентска организация на доброволни начала, нашите хора се срещат с хора там, където на тях им е удобно. Това е и причината да нямаме офиси. Освен това нашите регионални представители са пациенти. Затова имаме по двама представители, а не е един“, каза още председателят на КЗЗ Петко Кенанов.
От Федерация „Български пациентски форум“ допълниха, че въпреки подадените документи с опис, от МЗ са ги информирали, че част от тях липсват. „Документите включват оригинал или нотариално заверено копие на устава, образец от печата и декларации от членовете на УС, че не са държавни служители и не участват в други организации. Документите са представени, има ги в описа, но се сега се оказва, че точно нашите декларации липсват в МЗ“, допълни още Хаджиангелова.