Средствата в системата не достигат заради партийност и лошо управление. Същата е и причината болниците да трупат дългове. Това казва в интервю за „Стандарт“ служебният здравен министър д-р Илко Семерджиев.
„Това е характеристиката на партийно управляваните институции и намесата на държавата там, където тя няма работа. Вместо с общественото здраве, партийците на ръководни постове в здравното министерство предпочитаха да се занимават с касата и парите, и резултатите са видни“, коментира той и посочва: „Здравеопазването изисква професионализъм, а не политически комисари по върховете си.“
По отношение на работата на лекарите министърът отбелязва: „С Хипократовата клетва се злоупотребява, и то целенасочено - тя е традиционен ритуал, а не обричане на саможертва. Здравеопазването се гради върху фундамента на здравната икономика и който си мисли, че е безплатно, е или наивник, или нещо друго. Всяко общество трябва да знае, че здравеопазването му е такова, каквото е неговото финансиране и за сравнение ще изтъкна само три числа - в САЩ се разходват около 9000 $ на човек от населението за една година, в ЕС средно около 3500 евро, а в България около 330 $. Ето защо сравненията с другите държави са невъзможни, а претенциите към системата у нас са доста пресилени.“
Д-р Семерджиев коментира и статута на болниците с думите: „Стопанската дейност на болниците няма по какъв друг закон да се управлява, а медицинската е регламентирана от Закона за здравното осигуряване, Закона за лечебните заведения и Националния рамков договор всяка година - тези неща не се разбират от хората, защото са силно специализирани, а това дава възможност на политиците да злоупотребяват предизборно или просто да проявяват невежеството си. България е правова държава и трябва да се управлява от закони, а не от популизъм.“