!
Четвъртък, 10 Октомври 2024
17
авг
 

Д-р Десислава Кателиева:

Съмнения за насилствена смърт или спешни случаи отказват спешните медици от мъртвопроверителство

Сряда, 17 Август 2016 | 15:08:25 Ирина Пекарева


Две са основните причини, поради които спешните медици отказват да изда

Две са основните причини, поради които спешните медици отказват да издават съобщение за смърт: при съмнения относно причините за смъртта на пациента, или при чакащи спешни случаи. Това стана ясно от думите на председателката на Националната асоциация на работещите в спешна помощ д-р Десислава Кателиева, която потърсихме за коментар във връзка с писмото от сдружението на общопрактикуващите лекари до МЗ и НЗОК, в което те алармират за отказ от страна на спешни медици да издават съобщение за смърт.

Пред Zdrave.net тя каза: „Ако не познаваме пациента, ако не сме сигурни в естествената причина за настъпване на смъртта, е нормално да откажем да издадем смъртен акт. Очаква се, че личният лекар познава пациента, познава състоянието му и е наясно за евентуалната причина за смъртта. Това е една от причините, поради която отказват колегите ми да издават смъртни актове. Друга причина, поради която можем да откажем издаване незабавно на съобщение за смърт, е ако имаме спешни случаи“, обясни д-р Кателиева и поясни: „Мъртвопроверителство се извършва, като отидеш на място и провериш документацията на починалия, състоянието му, и чуеш какво ще кажат близките, и тогава трябва да прецениш дали се касае за естествена или насилствена смърт. Не може тези случаи да бъдат с приоритет пред пациенти, за които все още можем да направим нещо и можем да спасим живота им.“

По думите на председателката на НАРСМП, мъртвопроверителството не е задължение, а лично лекарско решение. „Това е самостоятелно решение на всеки един лекар или фелдшер във всяко едно лечебно заведение в страната. Всеки един от нас може да откаже да напише смъртен акт, ако се съмнява, че причината за смъртта не е естествена“, коментира тя. Д-р Кателиева припомни, че лекарите носят юридическа отговорност при мъртвопроверителство и е много важно да не сбъркат. По тази причина, ако смъртта е настъпила във вечерните часове, спешните лекари не издават съобщение за смърт. „Това е изискване, което спазваме, защото от гледна точка на съдебната медицина мъртвопроверителство се прави в светлата част на деня. Лятно време до 8 вечерта, зимно време – до 7 вечерта“, посочи председателката на НАРСМП и обясни: „Това не е разписано в нормативен акт, но е разписано в учебниците по съдебна медицина. Ние спазваме препоръка на съдебната медицина. Защото иначе е възможно да се пропуснат сигурните белези за настъпване на смъртта, а ние носим юридическа отговорност. Поради тази причина от години не правим нощно време мъртвопроверителство.“

Д-р Десислава Кателиева изрази и възмущението си от тона на общопрактикуващите лекари в някои от писмата им. „15 години тези хора разчитат на спешните екипи, на фелдшерите и лекарите от отдалечените филиали да обслужват пациентите им 24 часа и да ни наричат некомпетентни е, меко казано, обидно. Говорят за колегиалност, но самите те ни обиждат и се държат неколегиално. 15 години вече взимат капитация за 24-часово обслужване, а в действителност това обслужване го извършват колегите от отдалечените филиали“, заяви тя.

По думите й, никъде в стандарта по Спешна медицина не е написано, че мъртвопроверителството е ангажимент на спешните медици. „Нашият ангажимент като лекари и медицински специалисти от спешната помощ е бърза диагностика и лечение и каквото можем да направим в животозастрашаващи състояния“, припомни председателката на НАРСМП и отбеляза: „Независимо, че има договор с ЦСМП, в този договор изрично е упоменато, че с приоритет се обслужват спешните пациенти и след това – пациентите, които не са със спешни оплаквания. В случая извършването на мъртвопроверителство и издаването на съобщение за смърт не може да измести една намеса при спешно състояние.“

В заключение д-р Кателиева заяви: „Издаването на съобщение за смърт е вменено на всеки един лекар или лекарски асистент в страната, който работи в дадено лечебно заведение, в извънболничната или болничната помощ. Обстоятелствата по установяване на мъртвопроверителство и написване на съобщението за смърт могат да са причина, поради която всеки един от нас да откаже да издаде смъртен акт. Но това не трябва да бъде причина общопрактикуващите лекари да ни натоварват допълнително с ангажименти, които не са само наши.“



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tzaV


Всичко за коронавируса
Още новини
Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си
10.10.2024 17:45:37

Близо 4 млн. лв. е инвестирала УМБАЛ „Канев“ за реновиране на по-голямата част от отделенията си

От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти
10.10.2024 17:25:48

Експертни центрове за лечение на редки очни болести искат пациенти

На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...