Плаковото протезиране при пациенти над 75-годишна възраст, което трябваше да влезе в сила от 1-ви юли тази година, остана разписано само на хартия. Все пак настоящото ръководство на Министерство на здравеопазването ще предложни стоматологичната услуга да влезе в сила от догодина, стига да се намери финансов ресурс за нея в хода на обсъжданията на бюджета на НЗОК за 2018 г. Това стана ясно по време на вчерашната пресконференция на здравния министър проф. Николай Петров.
Припомняме, допълнителната стоматологична услуга за възрастните хора бе идея на служебния здравен министър д-р Илко Семерджиев, като впоследствие тя залегна в наредбата за основния пакет дейности, заплащани от касата. Нужните средства трябваше да дойдат от резерва на НЗОК. Промяната предвиждаше касата да покрива зъбни протези за възрастни над 75-годишна възраст от средата на тази година. От 1-ви януари 2018 г. НЗОК трябваше да започне да заплаща същата дейност при възрастни от 70 до 74 години включително, а от 1-ви юни идната година – и за възрастни от 65 до 69-годишна възраст. На последното заседание на Надзорния съвет на фонда за пореден път стана ясно, че на практика пари за тази дейност няма.
„Тази идея беше стартирана по време на служебния кабинет. За съжаление в период, в който касата е в състояние на дефицит“, заяви вчера проф. Петров, като допълни, че се е получило недоразумение, за което той е трябвало да отговаря в парламента. „Във всека една система, независимо каква е тя, от една страна, се слагат ресурсите, а от друга – идеите. И тези, които са най-добри се засичат в двете посоки“, коментира той.
„Ние можем да пожелаем това да не е само до определена възраст, а въобще за възрастните хора, но въпросът е с какво да го направим“, допълни още проф. Петров, като обясни, че плаковото протезиране ще бъде предложено при обсъждането на бюджета на касата за догодина и ако се намери финансов ресурс, то ще бъде реализирано.
Парите - 20 млн.лв., бяха осигурени, наредба 2 беше променена, но от плакови протези няма комисиони за управляващите докато от лекарства има.
няма да е зле служебните правителства да се грижат за провеждането на изборите и за функионирането на съответното министерство до избирането на правителство, а не да кадруват и да обещават...направо е чудно, че служебния военен не е обещал самолетоносач!