Неделя, 04 Юни 2023
27
септ
 

10-килограмов тумор извадиха лекари от КОЦ – Пловдив от 61-годишна жена

Сряда, 27 Септември 2017 | 15:45:18


Огромен 10-килограмов яйчников тумор бе отстранен днес от екип на АГ-отделението в Комплексния онкологичен център в Пловдив. Пациентката е 61-годишна, изпратена за диагностициране от друг град, след направен ядрено-магнитен резонанс. Изследването е уст

Огромен 10-килограмов яйчников тумор бе отстранен днес от екип на АГ-отделението в Комплексния онкологичен център в Пловдив. Пациентката е 61-годишна, изпратена за диагностициране от друг град, след направен ядрено-магнитен резонанс. Изследването е установило  голямо количество течност в коремната кухина /асцит/, яйчникова формация и миоматозна матка, разказаха главният оператор д-р Тихомир Георгиев и д-р Константин Младенов – временно изпълняващ длъжността началник на АГ- отделението.  

Преди операцията онкогинеколозите са направили пункция на корема, откъдето са извадили 6 литра течност, която се оказала отрицателна за туморни клетки. Това означава, че капсулата на тумора не е нарушена. Тогава са пристъпили към операция на корема. По време на интервенцията отново са извадили 5 литра течност и са установили наличие на 50-сантиметрова туморна формация на левия яйчник. Отделно от това, жената е имала уголемена матка с множество миомни възли. Размерите на органа са отговаряли на 4-месечна бременност. Специалистите са направили тотална хистеректомия – с премахване на матката, както и оментума /голямото було/. Експресното изследване по време на интервенцията е показало, че става въпрос за много рядък тумор, наречен карциноид.

Пациентката се възстановява след операцията.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
sjAT


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Яна Петрова: Чувството, че си помогнал, че даден пациент е жив благодарение на теб, е най-голямата награда
04.06.2023 10:16:40 Невена Попова

Д-р Яна Петрова: Чувството, че си помогнал, че даден пациент е жив благодарение на теб, е най-голямата награда

Д-р Яна Петрова е неврохирург в УМБАЛ и ДКЦ „Софиямед“. Има повече от 10 год ...

23 са новодиагностицираните с COVID-19 (Обновена)
04.06.2023 09:04:09

23 са новодиагностицираните с COVID-19 (Обновена)

23 са новодиагностицираните с COVID-19 лица у нас през изминалото денонощие. Всички нови случаи с ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...