!
Събота, 19 Юли 2025
04
юли
 

15-те българчета, преборили рака, се върнаха с 18 медала от „Игрите за победители”

Понеделник, 04 Юли 2016 | 15:08:25


С 18 медала - 8 златни, 7 сребърни и 3 бронзови,

С 18 медала - 8 златни, 7 сребърни и 3 бронзови, се върнаха 15-те българчета, преборили рака, от „Игрите за победители“ в Москва. Това съобщиха във фейсбук страницата си от сдружение "Деца с онкохематологични заболявания".

„Истински отбор! Дариха ни с много емоции, развяха българското знаме и ни накараха да плачем от радост. Благодарим ви, деца!“, написаха от сдружението.

15-те деца, успешно преборили се с онкологични заболявания, завоюваха нови върхове. Те счупиха рекорда от миналата година, когато се върнаха от Олимпиадата със 17 медала, от които 7 златни.

„В останалите държави, след лечение те много залагат на спорта, правят си вътрешни състезания специално за тази олимпиада, цяла година. Тук от България подборът е малко по-различен, не ги тренираме, не са професионалисти, но мога да кажа, че всяка година носят много медали. И те са страхотни герои! Има деца, които за първи път пътуват, за първи път се отделят от родителите си, за първи път са между толкова хора и за първи път след лечението могат да правят нещо по-различно, срещат се с толкова много деца и искат да докажат, че те не са по-различни от другите.” Това каза преди заминаването Петя Александрова, зам.-председател на Сдружение „Деца с онкохематологични заболявания“ пред БНТ.

„Да знаеш, че има много такива деца като тебе, на едно място сме се събрали, това е уникално. Там няма как да се откажеш, трябва да продължаваш, това ми харесва. Голяма борбеност има“, казва и 14-годишната Елиза, която участва в „Игри за победители“ за втори път.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
eCub


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО
18.07.2025 19:11:56 Надежда Ненова

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО

След вяли дебати народните представители приеха и на първо, и на второ четене измененията на Межд ...

Министърът: Рентгенов лаборант с ниво 2 не може да бъде управител на самостоятелна лаборатория
18.07.2025 17:22:24

Министърът: Рентгенов лаборант с ниво 2 не може да бъде управител на самостоятелна лаборатория

Рентгенов лаборант с ниво на правоспособност 2 не може да бъде управител на самостоятелна медико- ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...