От всички структури под шапката на здравното министерство, най-много хора в пенсионна възраст работят в центровете за спешна помощ. Това става ясно от писмен отговор на министър Москов на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков.
Общият брой работещи пенсионери спешни медици е 888 – четири пъти повече от този във втората по брой служители в пенсионна възраст структура към МЗ. А втори в класацията са домовете за медико-социални грижи, където работят 218 служители в пенсионна възраст. Следват ги психиатричните болници, където общата бройка работещи пенсионери е 172, а след тях се нареждат регионалните здравни инспекции, в които общият брой на работещите в такава възраст е 165.
В самото здравно ведомство пък има само един служител в пенсионна възраст, който работи по служебно правоотношение (по Закона за държавния служител), и още двама на граждански договор, става ясно от справката.
От нея се вижда още, че средното заплащане на хората в пенсионна възраст е най-високо в Националния съвет по цени и реимбурсиране, където тези служители се разписват срещу 1502 лв., а най-ниско е в РЗИ – там те получават средно 595 лв.
Средната заплата в Спешна помощ пък, където тези дни бе изразено недоволство от увеличението на парите, е 1174 лв., сочи справката.
Общият дял на разходите от бюджета на МЗ за служители в пенсионна възраст в структурите към ведомството е 11%.