С цел въвеждане на единен терапевтичен подход, към Министерски съвет беше създаден Медицински експертен съвет, който включва специалисти от основните медицински специалности, които имат отношение към диагностиката и лечението на COVID-19 и неговите органни усложнения. В изготвеното от тях ръководство са предложени терапевтични алгоритми, включващи лекарствени продукти, за които има данни, че повлияват положително състоянието на болните и потискат развитието на вируса. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Кристиян Вигенин относно осигуреността на лечебните заведения за болнична помощ с лекарствени продукти, доказали ефективността си при лечение на COVID.
По думите на министъра сред доказаните медикаменти са Хлорихин, Хидроксихлорихин и Азитромицин, за които МЗ своевременно е предприело мерки за осигуряването им и ограничаване на износа.
„Със „Софарма“ АД е постигнато споразумение за производство и доставка на Аналгин-Хинин 250 мг, който няма подновено разрешение за употреба в страната. Производството му ще бъде в съответствие с разрешението за употреба за Руската федерация и ще се осигурява по реда на Наредба 10 за лечение с неразрешени за употреба в България лекарствени продукти за състрадателна употреба, както и за условията и реда за включване, промени, изключване и доставка на лекарствени продукти от Списъка по ЗЛПХМ“, уточнява министър Ананиев.
Лекарственият продукт Хлорихин, с търговско наименования Резохин, има разрешение за употреба, но поради производствени причини, не се разпространява в България. Със заповед на министъра той е включен в Списъка по ЗЛПХМ, което позволява да се доставя на лечебните заведения за болнична помощ.
Министър Ананиев съобщава, че активно се проучват възможностите за производство у нас на Хлорихин Фосфат, като междувременно е сключен договор с „Актавис“ ЕАД на 100 опактовки Хидроксихлорихин Фосфат Тева и 200 опаковки Сумамед (Азитромицин). Предстои да бъдат сключени два договора с Китайската национална фармацевтична корпорация за външна търговия за доставка на Хидроксихлорохин Фосфат и Азитромицин.
„Освен посочените продукти, се осигуряват и разрешените за употреба лекарства за лечение на усложнения от бронхопневмонии, както и други лекарствени продукти, препоръчани от СЗО за лечение на COVID“, казва министър Ананиев. Сред допълнителните лекарства са медикаментът за лечение на ХИВ/ СПИН Лопинавир („Ритонавир“) – дарение от притежателя на разрешение за употреба, както и моноклонални антитела с активност по отношение на някои компоненти на имунната система. За последното е създадена организация за съгласувано с Националния оперативен щаб предаване на налични количества от притежателя на разрешение за употреба.
Значителни количества от посочените лекарствени продукти са постъпили за разпределение към лечебните заведения, а останалите предстоят да бъдат доставени.
Министърът допълва, че па данни на Асоциацията на научноизследователските фармацевтични производители, иновативните компании изследват около 30 лекарствени продукта за ефективността им върху COVID-19, а Европейската агенция по лекарствата поддържа близък контакт с близо 40 компании, които разработват лекарства срещу коронавируса, но на този етап няма доказано ефективно лечение на заболяването.
Несъгласието за донорство, което всеки, който не желае да дари органите си след смъртта си, трябв ...
Употребата на тютюн, алкохол и напитки със захар дава тласък на епидемията от хронични незаразни ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...