Медицински комплекс „Пълмед“ разполага с лаборатория, която може да извършва диагностика за SARS-COV-2 (COVID – 19) с PCR метод. Пробовземането се осъществява извън лечебното заведение в обособено за целта място (кабината зад Аптека Пълмед) от 12:00 до 14:00 ч. всеки ден. Това съобщиха от лечебното заведение.
Резултатите от пробите се предоставят в рамките на 48 часа, в зависимост от натовареността на лабораторията. При необходимост часовете за пробовзимане, ще бъдат увеличени.
На 18 март 2020г., преди да бъде обявено извънредно положение, вирусологичната лаборатория при УМБАЛ „Пълмед“ направи първия тест на пациент със съмнение за коронавирус. Тестът се извърши в съответствие със „златния стандарт“ за изследване чрез PCR технология за генетичен анализ на проба от носоглътката. Технологията работи в лабораторията повече от година за диагностика в гинекологията, гастроентерологията и др.
Всички болници, които са определени от Оперативния щаб за лечение на заболели с covid -19, са уведомени за възможностите на лабораторията в „Пълмед“.
„Съдейки по броя на изследванията до този момент, считаме че мерките, които се вземат имат ефект. Няма хоспитализирани болни, които да изискват спешна диагностика чрез PCR , или поне при нас не постъпват такива проби.Оценката на риска, биосигурноста и поведението при тежко болни пациенти зависи от навременното тестване за коронавирус и определяне на мерките при положителен резултат.Тези мерки са както епидемиологични , така и клинични и не на последно място лични решения за всяко едно семейство с близък, който се лекува с covid-19“, коментира д-р Димитър Димитров, управител на УМБАЛ „Пълмед“.
Министерството на здравеопазването стартира обществено обсъждане на проект за промени във фармако ...
Зоя Пенева страда от рядко неврологично заболяване - Киста на Тарлов. Този тип кисти причиняват н ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Пи си ар е методология, позната от десетки години. Само у нас се представя като нещо уникално. Трябвали молекулярни вирусолози, бля, бля, глупости на търкалета. В Пловдив Гергов станал дарител. Инвестицията е макс 70-80 хил лева. Вчера чухме Кантарджиев да благодари, че я имало лабораторията в неговия институт. Няма лаборатории, защото такива като него създават неоправдани ограничения, като т.нар молекулярни вирусолози ит.н. В нормалния свят т. нар лидери не дърпат чергата към себе си, а допринасят за развитието на страната. Тук трябва да им се кланяме, че са велики и незаменими.
изглежда че ограниченията в полза на лекарите са правилни а когато са в полза на друга гилдия - неправилни.
И колко струва изследването?