Броят на пациентите, включени в листи на чакащите вероятно ще надхвърли 10 милиона до края на годината, а ако има втори вълна на COVID-19 числото ще нарасне най-малко на 11 милиона, съобщава британският Thе Telegraf, позовавайки се на информация на Националната служба по здравеопазване NHS.
Поради мерките за контрол на коронавирусната инфекция здравеопазването на страната е изправено пред трудна битка за рестартиране на нормални услуги, като например обичайно насочените към пациенти с инсулт и сърдечни заболявания, сочи доклад от Конфедерацията на NHS, който представлява лидерите от целия здравен сектор.
Очаква се изоставането на лечението и недостигът на персонал да задълбочава все повече проблема със списъците на чакащите, които в момента възлизат на 4,2 милиона души, коментира изданието.
Листите на чакащите са проблем не само в клиничния сектор, но и в денталната помощ и особено в денталната хирургия. Всеки ден листата са чакащи за зъболечение се увеличав с 40 000 души по оценка на Британската дентална асоциация BDA. Оттам предупреждават, че опасността от хаос е напълно реална, особено в момента, в който се възобновят денталните интервенции. Това, според асоциацията ще доведе до едно много голямо изкривяване – денталните лекари дълго време ще бъдат принудени да обслужват приоритетно пациентите с остри оплаквания и необходимост от спешна помощ, за сметка на рутинните профилактични прегледи и лечението на по-леките случаи.
Най-тежка обаче е кризата за онкологичните пациенти, пише The Telegraph. Броят на консултативните онкологични прегледи е намалял рязко още в първия месец на карантината и в периода март-април е достигнал до два пъти по-ниски нива в сравнение с предходни години.
Данните на NHS разкриват също, че делът на пациентите, наблюдавани от специалист онколог след спешна препоръка и направление от личен лекар само за две седмици е достигнал до най-ниското ниво откакто се води статистика в Обединеното кралство. Ако през март лични лекари са издали 181 000 направления за спешна онкологична консултация, през април този брой вече е 79 573. Спадът е драстичен и в сравнение с издадените направления през април на предходната 2019 г., когато те са били 199 217, посочва изданието.
Обясненията на директорите на РЗОК за завишения брой легла в системата на НЗОК са от всякакъв хар ...
Състоянието на Светослав от Свиленград, който пострада тежко при гасене на пожара в Сакар планина ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Добре, че Ганьо не е там - ще почне да пребива лекарите си.
А не ти ли е странно защо такива листи на чакащи няма у нас, въпреки че болниците масово от два месеца не работят с капацитета си?
Кой ти каза, че болниците не работели с капацитета си?
В болниците едни отделения работят с пълен капацитет,други с 20% капацитет.И получават по комунистически поравно.И заплатите паднаха наполовина.