Създаването на ваксина е един много дълъг процес, който изисква убедителни и ясно потвърдени данни за безопасността й, за способността й да предизвика имунен отговор, който да е достатъчно добър, за да може да ни предпази. Това заяви пред БНТ тази сутрин вирусологът проф. Радостина Александрова. Тя прогнозира, че по-рано от година, година и половина едва ли ще имаме отговор на въпроса дали ще се увенчаят с успех търсенията на учените, които сега са съсредоточени върху създаването на ваксина срещу новия коронавирус.
„Става въпрос за едни авангардни ваксини, така наречените РНК-ваксини, при които не се въвежда цял вирус или части от него, както беше досега, а се въвежда нуклеинова киселина, която да предизвика в организма онзи сблъсък, срещу, който трябва да се образуват антитела", коментира вирусологът.
По думите на специалистката това, което отличава този коронавирус е, че е доста добре приспособен да се разпространява и това вече се вижда ясно – той предизвика пандемия. „Засега, въз основа на генетичния анализ на вируса науката приема, че той има естествен произход", заяви проф. Александрова.
По думите й има много прилики с коронавируса при прилеп и при пенгулин, а най-вероятно има прилики и с други бозайници, но още не са установени..
"Този вирус проявява една доста висока генетична стабилност. Във всички случаи той е по-стабилен от предишните два вируса, което е добре дошло с оглед на създаването на ваксини. Иначе по принцип вирусите, особено тези, които съдържат РНК, се изменят и това е процес, който е факт, но също така е вярно, че вирусите имат механизми, с които успяват да се запазят до голяма степен и консервативни. Това са два процеса, които текат паралелно", каза вирусологът.
Тя заяви, че за два месеца, откакто е разчетен геномът на вируса, са създадени много модели ваксина, като поне 20 модела проявяват доста обещаващи качества и два от тях вече са вече в първа фаза на клинични изпитвания - за безопасност, едната се изследва в САЩ, другата в Китай.
"На такава безпрецедентна скоростна реакция от страна на научния свят досега не сме били свидетели“, категорична бе проф. Александрова.
Трима българи, нуждаещи се от животоспасяваща трансплантация, получиха втори шанс за живот след д ...
Управителят на НЗОК Станимир Михайлов и подуправителят проф. Момчил Мавров са депозирали оставкит ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
какво от това? Ще имат ли смисъл изобщо?