Предпазни щитове за биомокроскоп създаде екип от МУ – Варна, съобкщиха от висшето медицинско училище. Студентката по оптометрия Хатидже Давидова и изпълнителният директор на Университетската болница за лечение на очни болести проф. Христина Групчева, зам.-ректор на МУ с общи усилия намереха решение на един сериозен проблем за офталмологичната практика по време на епидемията от COVID -19 – ефективната защита на специалистите при работа с биомикроскоп.
Наред с общите хигиенни и организационни мерки за превенция, специфични за един очен кабинет, пред медиците, които работят в него на преден план излезе и въпроса за поддържането на стриктна хигиена на основния уред за очен преглед – биомикроскопа. Добре известно е, че биомискроскопията нарушава правилото за социална дистанция, тъй като лекарят и пациентът са на разстояние около 40 сантиметра, при това лице в лице един с друг. Независимо от инструкциите диагностичната процедура да се провежда бързо и с лични предпазни средства, биомикроскопията остава най-рисковият за предаване на зараза момент на прегледа. Носенето на шлем от офталмолога е невъзможно, защото окулярите не позволяват. Ето защо в практиката на някои европейски клиники се въведе приложение на „домашно направена" протекция от твърда, прозрачна папка. Други центрове препоръчват щит от плексиглас, който обаче е тежък.
Идеята за създаването на нов, удобен и ефективно предпазващ щит дойде от Хатидже Давидова, която се включва в националната кампания за производство на шлемове във фирмата на съпруга си. В желанието си да помогне на Университетската болница тя се обръща към изпълнителния директор проф. д-р Христина Групчева, която проектира изделието. Така „мечтаната" протекция става факт. Първите предпазни щитове за биомикроскоп са произведени и предоставени на УСБОБАЛ – Варна.
Щитът е подходящ за всички видове биомикроскоп, независимо от осветлението и позволява нагласяне на междузеничното разстояние от 52 до 76 мм. При това изделието предоставя пълна защита на цялото лице и поради кристалната си прозрачност не нарушава комфорта на изследвания и визуализацията на изследващия. Щитът е много лек и гъвкав, няма режещи ръбове и може да се почиства след всеки пациент.
Освен че новият щит вече е стандарт в УСБОБАЛ-Варна, лечебното заведение е готово да помогне на колегите си от цялата страна. Всеки офталмолог, който иска щит, може да го получи безплатно при заявка на е-мейл: eyehospital-varna@mbox.contact.bg, уверяват оттам.
Може ли бабата или дядото да сменят личния лекар на внучето си, което живее с тях, докато родител ...
Утвърдени учени и млади изследователи от Медицински университет – Пловдив са с пет заявки з ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...