Клиниката по анестезиология и интензивно лечение в УМБАЛ “Св. Марина”- Варна стартира обучение на медицински екипи от останалите клиники като мярка за осигуряване на безопасност по време на работа с пациенти с инфекция от COVID-19, съобщиха от лечебното заведение. Целта е да се запази персонала максимално защитен и здрав, допълват оттам.
“Безспорно това е изключително важно, тъй като става въпрос за силно заразна инфекция и хората, които ще работят с положително доказани пациенти, в интензивни отделения, трябва да бъдат максимално защитени”, коментира проф. д-р Вилиян Платиканов, ръководител на Катедрата по анестезиология, спешна и интензивна медицина при МУ-Варна.
Обучението се провежда ежедневно, тъй като използването на лични предпазни средства за максимална защита на целия организъм изисква познания и има ключови моменти и действия, които е необходимо предварително да бъдат ясни, посочват от болницата.
Обличането и събличането на защитния костюм е бавен процес, който задължително трябва да се изпълнява от двама души, поясняват оттам. В процеса на обучението, единият чете инструкциите и проверява дали те са изпълнени, а вторият съответно се облича. Още по–внимателен трябва да бъде процесът по събличането на контаминирания костюм и предпазните средства в реална ситуация, защото е важно да се предпази от контаминация кожата и дрехите на човека, който съблича.
Всяко преминаване от контаминирано помещение в чисто помещение и обратно налага използването на друг костюм. Костюмите са за многократна или еднократна употреба, а тези за еднократна употреба се изхвърлят и унищожават по Програмата за опасни отпадъци.
Алгоритъмът на провеждащото се обучение е изготвен на базата на инструкции за действие при особено опасни инфекции.
Доц. д-р Цонко Паунов, ръководител на УС по епидемиология в МУ-Варна, уточни, че цялата организация на обучението и изготвените алгоритми са на базата на инструкции и материали, дадени от СЗО и организации, тясно обвързани с общественото здравеопазване, на препоръки от други държави, както и на базата на знанията и опита на специалистите от предшестващи епидемии.
Над 1 милион и 200 000 са хората с мозъчни заболявания у нас. Статистика сочи, че всеки трети чов ...
По-доброто използване на ваксини може да намали употребата на антибиотици с 2,5 млрд. дози годишн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Из фамозната реч на този т.наречен професор: След 4 седмици ще бъде намерен бърз тест. Сега не е време за наука, а за действие. Да действаме по израелски маниер. Ние легализирахме спор, който го няма в света. И този човек е професор?????? Той легализирал спора....? Не знам да плача или се смея?