В Китай вече се отпускат мерките срещу епидемията и ние имаме голямото предимство да сме след тях с два месеца. В момента, в който се покаже тендеция за овладяване на ситуацията, ще предложим и тук охлабване на мерките. Не знам защо не се осъзнава, че ниският брой заразени и ниската смъртно са резултат точно от въведените мерки. Ние приехме, че БЦЖ ни пази, може да е по някакъв начин, но не е доказано. Няма доказано лекарство все още. Тестуваме колкото тестуват средно в Европа, но нямаме нарастване на смъртността. Не може да се скрият труповете. Това каза началникът на Националния оперативен щаб ген. Венцислав Мутафчийски на извънреден брифинг днес по повод изявление на президента Румен Радев по време на посещението му в „Пирогов“.
По думите на президента вирус ще има и след 13 май. Мерките не трябва да се нарушават но вече трябва да се вземат мерки и за психическото здраве. Гладът скоро ще надвие страха, каза той и добави: "Сити хора вземат решенията, а много българи гладуват".
Ген. Мутафчийски допълни, че предпазни средства се предоставят на всички, които имат досег с хора, но приоритет са лекарите, защото тяхната загуба би била двойна загуба за системата. .
Вече работят лаборатории в Плевен, Бургас, СРЗИ, „Софиямед“, скоро ще заработи и в Пловдив и това ще даде възможност за по-обширно тестуване на населението.
Ген. Мутафчийски подчерта, че направеният анализ на болниците под карантина е показал, че те ще понесат тежки загуби, ако не се вземе решение за тяхното финансиране. Заплащането на 85% от прогнозираната дейност ще им даде възможност да платят режийни, медикаменти, заплатите на персонала.
„Не може да се подмине мобилизацията в обществото за дарителска дейност като заради това беше открита сметка за дарения в МЗ. Особено трогателна е вчерашната история с бабата от Исперих, която дари пенсията си. Това е най-ценното дарение“, каза още ген. Мутафчийски.
Вицепремиерът Томислав Дончев отбеляза, че не трябва да се бърка раздаването на мартеници с осигуряването на логистичната дейност за болниците. „Ако има ограничения не са парични. Единствените ограничения са от липсата на медицински артикули на световния пазара, но съм горд, че можем да произвеждаме“, каза той.
Служебният кабинет внесе днес в Народното събрание проекта на Закон за държавния бюджет на Републ ...
Огнян Михайлов печели конкурса за независим член на Съвета на директорите на МБАЛ „Св. Петк ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...