!
Сряда, 12 Август 2026
08
юли

ДКЦ „Бургасмед“ с експресен PCR тест за COVID-19 с резултат за 1 час



В ДКЦ „Бургасмед“ заработи последно поколение апаратура за молекулярни изследвания. Новата платформа на вносителя “Биомед“ позволява провеждане на т. нар. ускорено изследване за наличие на коронавирусна РНК посредством RT-PCR метод и резултат за 1 час, съобщиха от лечебното заведение.

Апаратурата, която вече започна работа, се нарича „iPonatic” и е производство на водещата, световно известна китайска компания „Sansure Biotech“. Тя функционира и в лабораториите от групата лечебни заведения, от които е част и МБАЛ „Бургасмед“ – УМБАЛ „Софиямед“ в гр. София и УМБАЛ „Пълмед“, гр. Пловдив.

Техниката ще бъде използвана както за по-бързо получаване на резултати при суспектни пациенти, които се приемат за лечение в болницата, така и за тестване на амбулаторни лица.

Фирмата вносител „Биомед“ изтъква, че водещата световна роля на „Sansure Biotech“ се доказва и от дела им от цели 40% на китайският пазар в този сегмент. Редица лаборатории в Китай са снабдени именно с тази апаратура и благодарение на нея тестването за коронавируси на населението се извършва по много по-бърз начин.

При технологична и организационна натовареност резултатите от изследването с новата апаратура може да бъдат готови и до 2 часа.

Изследване чрез новата апаратура се извършва всеки работен ден от седмицата с предварително записване на час на тел. +359 892 222 525 , както и онлайн през сайта на лечебното заведение www.hospitalburgasmed.bg  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%Z$5


Всичко за коронавируса
Още новини
Последен ден за внасяне на кандидатурите за управител и подуправител на НЗОК
12.08.2026 09:41:12

Последен ден за внасяне на кандидатурите за управител и подуправител на НЗОК

В 17.30 часа днес изтича срокът, в който парламентарно представените партии могат да внесат канди ...

512 станаха случаите на морбили у нас
12.08.2026 08:20:33

512 станаха случаите на морбили у нас

Общият брой на съобщените случаи на морбили у нас от началото на годината до края на миналата сед ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...