Когато за едно дете в училище се появят съмнения, че става въпрос за коронавирус, то се изолира временно, така че да няма контакти. След това се назначават изследвания като за всеки пациент. Когато има съмнения за случай в организиран колектив - ясла, градина или училище, тестовете ще се плащат от държавата. Това посочи пред bTV главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев. Той бе категоричен, че от началото на епидемията у нас няма случай на наложена глоба за отказ от изследване за коронавирус, а проблемът по–скоро е да бъдат осигурени тестове за всички желаещи. В допълнение той поясни, че в блозките дни ще бъдат готови праговете, при които ще се затварят училища.
Според доц. Кунчев в ситуация на динамично развиваща се епидемия фиксирането в определени цифри не е добър подход. Той даде за пример ситуацията в области Благоевград, където заболеваемостта е много висока, а в същото време в област Търговище е много ниска.
Главният държавен здравен инспектор бе категоричен, че областните щабове са тези, които трябва да взимат решение да ограничителните мерки на място, защото има съществена разлика в училищата, децата, начинът на организация. Според него е по-удачно децата в училище да носят шлемове, защото не пречат на дишането и се свика по-лесно с тях.
„Доколкото зависи от мен, КПП-та няма да има, защото пречат на нормалния живот, на икономиката и не е чак толкова голямо медицинското им значение. Не мисля, че ще се върне такова блокиране, каквото имаше в началото на епидемията“, каза доц. Кунчев.
Навлизайки в темата за хода на епидемията в Европа, той посочи, че за последните 14 дни България е на 19-то място по заболеваемост сред 31 страни от ЕС и ЕИП и сравни ситуацията у нас с тази в Испания например, където тя е 12 пъти по-висока, както и в някои други страни от Европа като Франция и Хърватска, където също е 3 до 6 пъти по-висока отколкото е у нас.
Доц. Кунчев обаче призна, че смъртността в страната ни е висока, както и смъртността сред медици – по този показател заемаме второ място на континента след Румъния.
Той препоръча на хората да си направят противогрипни ваксини, защото това ще им спести много неприятности, когато започне студения сезон.
„Дали ще стигнат дозите, ми е трудно да кажа. Осигурили сме ваксини за 15-16% от населението, не зная какво ще бъде търсенето. Години наред у нас покритието е незначително – 3% до 5%, на сега интересът е по-голям. В момента има недостиг на грипни ваксини в целия свят, и това трябва да се знае“, каза той.
На 2 декември 2024 г. в Медицински университет – Пловдив се проведе Втората национална конф ...
Две медицински ситуации бяха разрешени със съдействието на военния „Спартан“ във вчер ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Тоз юнак си рита здравната книжка. Пич, свети банкянски тулуп рече, че ние пак сме най-добре. Какви 19 места и тем подобни
Кунчев, България е на второ място по СМЪРТНОСТ от COVID-19 в Европа!!! Това защо го премълчавате?
Оставка, Кунчев!