!
Сряда, 16 Юли 2025
02
авг

Доц. Кунчев: Вече сме в началото на четвъртата вълна на COVID-19



Вече сме в началото на четвъртата вълна на COVID-19. Това заяви пред Нова телевизия главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев.

Той обясни, че от една седмица се отбелязва непрекъснат ръст на новите случаи, който за щастие не е с прекалено бърз темп. „Но е факт, че миналата седмица имаше ден с над 300 новозаразени. Предполагам, че тази седмица ще минем над 500. За съжаление, можем да очакваме и по-тежки от възможните варианти”, коментира той.

По думите му е напълно възможно през септември да има по 3000 заразени на ден. Доц. Кунчев обясни, че броят им зависи от много фактори, в които страната ни не е много успешна, като процента на имунизацията и спазването на мерките.

Запитан дали се обмисля локдаун в някаква форма само за неваксинирани лица, той заяви, че от медицинска гледна точка в това има логика. „Имунизираните са много по-защитени от останалите. От чисто социална гледна точка обаче избягвам да правя коментари, защото обществото е много уморено и никак не е склонно да приема нови ограничителни мерки. Предполагам, че всяко едно управление, каквото и да е то, ще се съобрази с този факт”, коментира доц. Кунчев. В тази връзка той добави, че би препоръчал нови и тежки ограничения само като крайна мярка, защото натрупаната умора и желание за нормален живот са много силни. „Ако обаче кривата е твърде стръмна, ако имаме 3000-4000 заразени на ден, това не е невъзможно да се случи. Всичко зависи от обстановката”, поясни специалистът.

Той отбеляза, че желанието на управляващите и населението да има пълна яснота как ще се развие епидемията е несъстоятелно от научна гледна точка.

Запитан защо от ваксинирани лица се изисква PCR тест за влизане в страната, доц. Кунчев заяви, че ваксината с две дози пази в огромна степен този, който си я е направил. „Всички данни за смъртност и тежко протичане, за хора, влезели в болница, показват, че тя работи и то много добре. 95-96% от хората в интензивни отделения са неваксинирани”, заяви той. Доц. Кунчев обаче отбеляза, че ваксината, макар и да намалява в пъти възможността да се заразим и да носим вируса, не изключва изцяло възможността от предаването му.

Той каза още, че очаква през есента да се наложи поставяне на трета доза от ваксините срещу COVID на първите ваксинирани, но посочи, че това трябва да се случи след разрешение от Европейската агенция по лекарства и промяна на кратката характеристика на ваксините. „Надявам се най-вече това да се случи с нови ъпдейтвани ваксини,  които са съобразени с новите варианти. Заложено е в договорите на България с производителите това да се случи през 2022-ра и 2023 г.”, каза той.

Доц. Кунчев очаква и скоро на пазара да са налични лекарства за лечение на вируса, но се спря и на въпроса, свързан с цената им, като обясни, че в момента един курс на лечение с тях възлиза на между 20 000 лв. и 60 000 лв.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
R#PS


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 18% ръст и на приходите, и на разходите за 2024 г. спрямо 2023 г. отчита НЗОК
16.07.2025 12:59:19

Над 18% ръст и на приходите, и на разходите за 2024 г. спрямо 2023 г. отчита НЗОК

Министерският съвет прие Решение за одобряване на Годишния отчет за дейността на Националната здр ...

Проф. Петрова: Ваксината срещу HPV е с най-голям ефект при момчета от 10 до 14 и момичета от 9 до 15 години
16.07.2025 12:10:01

Проф. Петрова: Ваксината срещу HPV е с най-голям ефект при момчета от 10 до 14 и момичета от 9 до 15 години

Имунизацията срещу човешкия папилома вирус спасява животи. Това каза началникът на клиниката по п ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...