!
Четвъртък, 12 Февруари 2026
18
авг
2

Доц. Чорбанов: Здравите трябва да прекарат COVID, за да предпазят рисковите



„Неправилно е да се предричат апокалипсиси. Съветвам всички родители, които се чувстват притеснени за децата си от присъственото обучение, да направят една петиция и да изискат статистика колко деца са починали от грип през последните три години в България и Европа, колко от такъв тип инфекции и колко от коронавируса. В цяла Европа починалите от коронавируса деца се броят на пръсти.“ Това каза пред Нова телевизия доц. Андрей Чорбанов, ръководител на отдел Имунология в Института по микробиология към БАН.

„По думите му това е главната разлика с грипа, който поразява масово децата. За увеличаващата се смъртност у нас вследствие на COVID, доц. Чорбанов уточни, че причината е, че в последните месеци коронавирусът е проникна в домовете за възрастни хора, въпреки цялото пазене. „За осем месеца не може да скриете хората. Смятам, че още в самото начало трябваше да се скрият всички рискови групи, а всички останали да контактуват без да се възпират по никакъв начин, щеше да има един бърз голям пик и после това да отшуми, както това се случва в момента в северните държави“, каза той.

Според него решението е всички здрави хора да го прекарат, защото само тогава няма да са потенциални вирусоносители и заплаха за рисковите групи. „Същевременно рисковите групи категорично трябва да се пазят. 7-8% от хората имат някакво хронично заболяване“, каза доц. Чорбанов.

По отношение на ваксината, регистрирана в Русия, доц. Чорбанов заяви, че никой не може да каже доколко е ефикасна, докато не постъпят научни данни, а от Русия те нямало да постъпят скоро.  



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
ZX8h

Тръц 18.08.2020 13:35:47

Чорбалан да се прибере в колибата си и да не нахалства повече.

Да да 18.08.2020 14:23:06

И ти също в колибата!


Всичко за коронавируса
Още новини
Надзорът на НЗОК ще обсъжда актуализация на месечните средства на болниците
12.02.2026 08:16:21

Надзорът на НЗОК ще обсъжда актуализация на месечните средства на болниците

Надзорът на НЗОК ще обсъжда актуализация на месечното разпределение на средствата, става ясно от ...

84 тромболизи повече са извършени през 2025 г. в сравнение с 2024 г.
11.02.2026 17:27:17

84 тромболизи повече са извършени през 2025 г. в сравнение с 2024 г.

877 пациенти с инсулт по-малко са хоспитализирани през 2025 г. в сравнение с 2024 г. Извършените ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...