В Многопрофилната болница за активно лечение в Добрич не достигат легла за пациентите с COVID-19 и лечебното заведение има готовност да разкрие оше едно отделение за такива пациенти. Това съобщи в Сутрешния блок на БНР изпълнителният директор д-р Светослав Байчев.
Той уточни, че установените случаи на коронавирусна инфекция в областта от началото на кризата са 117. Пик е имало преди седмица ,когато „Спешна помощ“ е докарала няколко пациенти, нуждаещи се от хоспитализация. Само вчера новорегистрираните носители на вируса са 13, а един e починал.
По думите на д-р Байчев че на този все още болницата етап разполагат със свободни легла и успява да се справят със ситуацията. Наблюдава се обаче сериозна промяна в обстановката, което налага да се мисли за увеличаване на капацитета.
„От въвеждането на извънредното положение - 13 март, до този момент в болницата бяха приемани малко пациенти с COVID инфекция. До началото на юли в болницата са лекувани общо 9 пациенти. От началото на този месец хоспитализираните пациенти са нараснали на 34. В момента те са 19, един от които е на дихателна реанимация“, каза директорът на лечебното заведение..
Той поясни, че спазвайки заповедта на министъра на здравеопазването, могат да бъдат дехоспитализирани пациенти с тази диагноза периодично и така да се освобождава легловият фонд, който да се използва при нов пик на заболели.
Д-р Байчев увери, че има възможност да се реорганизира дейността с обоснобяване на второ отделение. Големият проблем обаче е липсата на персонал, категоричен бе той.
„Хроничният дефицит при нас е голям и това е отдавнашен проблем, който с коронакризата се задълбочи. Поддържане на COVID-отделение налага командироване на лекари и медицински сестри от други отделения, които така или иначе изнемогват, с втори трудов договор на повечето места и на практика крепят болницата“, каза д-р Байчев.
Той посочи, че болницата разполага с със защитни облекла, но медиците биха били благодарни и на дарения, защото не се очаква в близко бъдеще ситуацията да приключи, а предпазни средства са винаги необходими.
На 80 годишна възраст ни напусна най-уважаваният и изтъкнат специалист в България, доайенът, посв ...
Д-р Генади Костадинов е роден в София, но прекарва детските си години в Ямбол. Има брат близн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...