Ако хората си мислят, че ще се върнат към нормалния си начин на живот - тоест ще се държат все едно, че никога не е имало такава епидемия, грешат. Ние трябва да знаем, че тя не е изчезнала, вирусът все още съществува. Трябва да свикнем да се борим с него и да го контролираме, за да стигаме да тежки ситуации, които да изтощават цялото общество. Това каза пред БНТ зам. –председателя на БЛС д-р Николай Брънзалов.
Той каза, че последните пет огнища са възникнали поради неспазване на противоепидемичните мерки по време мюсюлманските празници.
„Ситуацията е под контрол. Всички, които се грижим за овладяване на епидемията, вече имаме много повече опит за ограничаване на въпросните огнища, така че не мисля, че това е нещо много страшно. Ще има пикове и спадове, докато не ликвидираме вируса“, каза той.
От заболели до сериозно заболели има голяма разлика. Това, че някой е заразен, не означава, че е заболял. Другият много сериозен фактор е, че са направени около 2400 проби и естествено е да бъдат хванати по-голям брой заразени. Нашата система е много по-готова да посрещне болни с коронавирусна инфекция. Не е както беше преди два-три месеца, когато се учехме на принципа проба-грешка“, допълни д-р Брънзалов.
По повод опитите на заболели от инфекцията да се самолекуват, той каза, че самолечението е проблем в България не само по отношение на вируса. „Всички се вторачиха в инфекцията. Да, тя е проблем, но не е единствен. Стотина нови случая на ден са нищо в сравнение с 200-300 декомпенсирани диабета, или сърдечна недостатъчност, или хора, които са прекарали миокарден инфаркт, но не са потърсили лекарска помощ от страх да не бъдат инфектирани“, каза той.
„С моите колеги сме готови да се включим на пълна пара, защото това са изключително важни и ще дадат голям пик на заболеваемостта от другите заболявания, а не от COVID инфекцията", каза д-р Брънзалов.
По думите му скоро ще стане задължително записването на задължителен час, защото пациентите смятат, че всичко е минало и ходят на лекар, когато си решат. „Не мисля и че вече е необходимо да има „зелени“ коридори в дните вторник и четвъртък да детски консултации, особено в градовете с по-малка заболеваемост. В този аспект нещата трябва да бъдат по старому, но трябва да се пазим, да спазваме мерките и да няма струпване“, уточни зам.-председателя на БЛС.
Той уточни обаче, че фебрилни пациенти все още не е добре да посещават болници, а трябва първо да се свържат по телефона с личния си лекар.
На въпрос за недоволството сред медици, че не получават обещаните 1 000 лева за работа на първа линия в борбата с COVID-19, д-р Николай Брънзалов призна, че нещата не са били добре дефинирани.
„От там дойде проблемът, който сега ескалира. На "първа линия" дадоха едно определение, за което е невъзможно да бъдат покрити всички критерии. Ако аз издавах въпросната заповед, щях да проверя какво означа "първа линия" в Европа.. Ако някой желае да получи мнението на БЛС, е добре дошъл. Ние с удоволствие бихме се включили, за да изработим точен алгоритъм, за да няма такива нещо“, каза той.
Обясненията на директорите на РЗОК за завишения брой легла в системата на НЗОК са от всякакъв хар ...
Състоянието на Светослав от Свиленград, който пострада тежко при гасене на пожара в Сакар планина ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Безплатен Софтуер за диференциално броене на кръвни клетки с микроскоп. Програмата имитира функцията на реален WBC Диференциален брояч с 8 бутона. Работи на Windows 10, Windows 7 и Windows XP. Използва се клавиатурата на компютъра за самото броене. https://sites.google.com/view/wbccounterwindows/