Месец след обявяването на извънредно положение у нас, със сигурност сме по-подготвени, отколкото в началото. По-подготвени са болниците, екипите в болниците, по-подготвено е цялото общество като знания и нагласа, че трябва да бъдем единни и дисциплинирани в преодоляването на тази криза. Това каза председателят на БЛС д-р Иван Маджаров пред БНТ.
По отношение на финансирането на системата, д-р Маджаров заяви, че здравноосигурителния ни модел е добър в нормално време. „В условия на извънредно положение, когато се борим с епидемия, финансирането трябва до голяма степен да бъде подпомогнато и от държавния бюджет. Като първи стъпки, ние договорихме лечебните заведения да получат по-големи средства от тези, които са заработили. Ясно е, че в условия на забранен прием на пациенти, няма как да реализираш дейността си“, каза д-р Маджаров.
Той подчерта, че ако нещата продължат все така да се спазват толкова стриктни ограничения, ще се стигне до момента, в който държавата ще трябва да помогне, а не само НЗОК.
„Редно е веднага след Великденските празници или десетина дни след тях, да пристъпим плавно към разхлабване на мерките за прием в болничните заведения и прегледи в кабинети. Разбира се с точен алгоритъм, при спазване на хигиенни мерки, на часови пояси. Защото има и други болести и не може цялото общество да стои и да страда. Има онкологични заболявания, има хронични заболявания, които се нуждаят от своето навременно лечение“, каза д-р Маджаров.
Мерките са напълно достатъчни, няма нужда да прилагаме по-строги към българските граждани. Достатъчно е само да бъдем по-дисциплинирани, да стоим на разстояние два метра и скоро ще е момента, в който даже ще трябва да бъдат облекчени, допълни той.
В отговор на въпрос колко медици са получили допълнителни 1000 лв. към заплатите си, д-р Маджаров каза, че все още няма точна бройка, тъй като постоянно са се добавяли нови и нови лекари. По думите му е известен само принципа, по който ще се получават и това са тези медици, които са пряко ангажирани с пациентите с COVID-19.
„Нашите лекари и сестри страдаха от бърнаут синдром и преди епидемията. Сега със сигурност ще има последствия за всички медици по света. Когато работиш денонощно в тежка вирулентна среда с пациенти, които загиват пред очите ти, това натоварване на психиката ще има последствия за бъдещето“, каза той по отношение на напрежението, на което са подложени тези медици.
По повод предложението фармацевтите да променят лекарства по лекарско предписание с генерици за времето на извънредното положение, д-р Маджаров заяви, че точно извънредното положение не е времето за прокарване на кардинална реформа в здравеопазването. „Генеричното заместване рано или късно ще се случи като един пакет от промени в много закони и наредби на МЗ. Не е сега моментът да се предлага такова нещо“, каза председателят на БЛС.
Той увери пациентите, че няма да останат без лекарства, защото има много отговорни институции и в България и по света, които няма да допуснат това. „Най-малкото няма да се наложи промяна на терапията по търговски причини. Ако се налага, то ще е общо решение между пациента и лекаря. Няма недостиг на лекарства в България“, допълни д-р Маджаров.
Лекари от различни специалности ще консултират пациенти със захарен диабет в УМБАЛ Бургас, съобща ...
Огромен интерес предизвикаха прегледите от кампанията „Детско здраве“, организирана о ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...