Увеличават се случаите на COVID в Ямбол, тенденцията се потвърждава през последните дни, потвърди пред bTV директорката на РЗИ д-р Радостина Калчева.
„В момента сред население циркулира варианта „Флирт“ на COVID-19 – той е силно заразен, но протича леко. Симптомите най-често са хрема, суха кашлица, не много висока телесна температура, главоболие, общо неразположение и отпадналост“, каза тя.
„От началото на септември в РЗИ са регистрирани една 37 случая на COVID-19, като само 6 от тях са при деца. Две от тях се водят на възраст нулева, други две са на възраст от 1 до 4 години и още две – между 15 и 19 години. От всичките 37 болни, само трима се лекуват в болница, други трима вече са изписани“, посочи д-р Калчева.
По думите й, за съжаление, има и един починал – 73-годишна жена с придружаващи заболявания – мозъчен инсулт и тромбоцитопения.
Д-р Калчева посочи още, че от здравната инспекция вече са изготвили график за ваксиниране, като дозите се поставят на място, а графикът е направен така, че да се използват максимално наличните количества ваксини, без да се хабят дози.
Кабинетът в РЗИ работи в понеделник и четвъртък, но ако има много желаещи, ще има отговорност да се работи и всеки ден, допълни директорката на РЗИ.
„Вече са се ваксинирали 30 души. Предимно се ваксинират възрастни хора, но би било добре това да направят и бременните жени, медицинският персонал и т.н. Няма значение дали човек е имунизиран или не. Това се явява една бустерна – допълнителна доза“, обясни д-р Калчева.
В един флакон има 6 дози от ваксината срещу COVID, флаконите се съхраняват при температура до минус 73 градуса по Целзий и после се размразяват.
„За най-малките – на възраст 6 месеца до 3 години, има специална ваксина, която се поставя трикратно. За децата от 5 до 11 години има друга ваксина, а тази, която се предлага в момента, е предназначена за хора над 12-годишна възраст, включително пенсионери“, посочи д-р Калчева.
По думите й има достатъчно тестове, така че няма основание за притеснение.
Нейният съвет е още при първите симптоми да се потърси помощ, а хората да си останат вкъщи, въпреки че няма карантина.
„При навременен преглед може да се определи адекватна терапия и заболяването да се овладее бързо и без сериозни последици“, допълни д-р Калчева.
Двама американски учени – Виктор Амброс и Гари Рувкун, са удостоени с Нобеловата награда за ...
„Пренасочването на пациентско досие от една ТЕЛК комисия към друга се правеше при лип ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...