„До момента в област Кърджали няма тежка епидемична ситуация, само спорадична заболеваемост от COVID-19. Шест пациенти са излекувани досега в Инфекциозно отделение, още двама са на стационарно лечение. Но работата ни е интензивна, защото към всеки съмнителен случай трябва да се подходи много внимателно. Ние знаем, че от всеки ъгъл дебне изненада“, Това сподели пред Zdrave.net д-р Магдалена Маринова, началник на Инфекциозно отделение в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ - Кърджали.
По думите й COVID-19 e нова въздушно-капкова инфекция, която е голямо предизвикателство за цялото общество и това е напълно разбираемо.
„Екипът на отделението има натрупан опит в лечението на вирусните заболявания, тъй като сме свикнали да работим в ситуация на епидемичен подем на различни заразни болести. Това е специфична особеност в нашата клинична специалност – психологически сме подготвени да изпълняваме задълженията си, като спазваме всички противоепидемични мерки, в това число и задължителното ползване на лични предпазни средства, разбира се“, каза д-р Маринова.
Тя бе категорична, че ако има нещо, което крепи медиците в отделението, това е чувството, че могат да са полезни на хората в този труден момент.
„Това е смисълът на нашата професия – да се борим за здравето с всички възможни средства и когато постигаме резултати, това за нас е повод за голямо професионално и лично удовлетворение. Доволни сме, че в сегашните тежки за цялото общество времена, най-после хората разбраха истински смисъла и значимостта на нашата професия, оцениха нашия труд като безспорно незаменим“, сподели още д-р Маринова. И призна, че когато всичко свърши, ще запомни епидемията с благодарността на гражданите, с подкрепата в ежедневието и дарителските жестове, които са силен мотивиращ фактор за всички да продължат напред.
„Ще запомня тази ситуация и със засилените противоепидемични мерки в обществото, наложените ограничения, социалната дистанция, извънредното положение. Всичко това ще отмине. Но днес искам да пожелая на всички медици, които са в битката срещу болестта много здраве и сили в борбата с предизвикателствата, които срещат ежедневно. Нека да се чувстват мотивирани, че си заслужава да се работи за една висока общественополезна кауза!“ каза д-р Маринова.
До 20% от домакинствата в цяла Европа се сблъскват с „катастрофални разходи“ за здрав ...
В България расте амбициозно поколение, но от нас – възрастните, зависи как ще насърчим деца ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Какъв труд, бе? През 2017 година едва не ме уби тая овца! Един апендицит не можа дя ми откритие... И като й казах, че много ме боли корема, ми каза с една мазна усмивка "Шти мине". Накрая отидохме по спешност във ВМА в София и докторът онемял ме попита как съм издържала на тези болки. Апендиксът почти е щял да се спука. Операцията ми продължи над 2 часа, въпреки че беше безкръвна. Ако бях останала в болницата още 5 дни по препоръка на "доктор" Маринова, сигурно щях да бъда поредната, умряла от възпален апендикс в Кърджали.
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/