Д-р Цветелина Великова е клиничен имунолог в Университетска болница „Лозенец“. Преподавател в Медицинския факултет на СУ „Св.Климент Охридски“. Научните й интереси са насочени в няколко области - имунология на гастроинтестиналния тракт, мукозен имунитет, автоимунитет, имунотерапия, цитокини, модерни методи за диагностика, имуногенетика.
Д-р Великова, изпращате една активна година, в която трудът Ви намери и международно признание. Публикация, в която сте водещ автор бе поместена в авторитетното международно списание World Journal of Gastroenterology. Как бе избрана темата за връзката между гастроинтестиналния мукозен имунитет и COVID-19?
Избрахме тази тема, първо защото е много близка до нас като автори, ние сме основно имунолози и гастроентеролози в екипа. На второ място искахме да обсъдим всички детайли за влиянието на коронавируса върху лигавиците на стомашно-чревния тракт, за имунните клетки, намиращи се там и тяхната роля в борбата с вируса. Всички колеги в авторския колектив се постараха максимално – д-р Виолета Снегарова, д-р Христиана Бацелова, д-р биолог Антоанета Михова и биолог Александър Куков, д-р Радислав Наков. Всеки даде най-доброто от себе си спрямо експертизата и специалността си, за да бъде статията на много високо научно ниво и това беше оценено.
Не на последно място искам да отбележа участието на д-р Радислав Наков, когото наскоро загубихме и още скърбим за него – то беше ключово. С него имаме редица публикации, особено в последната година. Въпреки, че не винаги се чувстваше добре физически, никога не отказа да се включи в писане на статия, проект или друго, свързано с наука. Когато сме писали заедно статии, винаги е имало една сигурност, че материалите ще бъдат публикувани, защото сме ги написали добре. Това много ще ни липсва, както и неговият ентусиазъм, менторство и позитивизъм. Но, както обещах на родителите му, които също са уважавани лекари, ще продължим делото му.
Към момента има поне две статии, които очакваме да излязат с негово участие, както и още няколко, които бяхме започнали с него.
Какво показаха резултатите от Вашето проучване?
Нашият литературен обзор беше фокусиран върху стомашно-чревния тракт като място в организма, както за навлизане на SARS-CoV-2, така и като поле за неравни битки между него и нашата имунна система. Оказа се, че ролята на имунната система в чревната лигавица като първа линия на защита е критична.
Освен това, стомашно-чревните симптоми при пациентите с COVID-19 са често срещани, а и свързани с по-лошо протичане на болестта.
Разгледахме също така въпроса как провеждането на подходящи изследвания по време на инфекцията може да предостави нови данни за терапия и превенция. В тази връзка отделихме внимание и на ваксините срещу COVID-19, които стимулират имунитета на лигавицата срещу вируса, защото те може да имат повече предимства от останалите в бъдеще.
В момента работим по около 20 статии по покани на водещи чуждестранни списания, основно свързани с COVID-19 и ваксините срещу тях, но също така и по теми, свързани със социално-значими заболявания като диабет, астма, автоимунни и онкологични болести. Хубавото в случая е, че сме голям и сплотен екип от хора, работещи в различни специалности – педиатрия, патология, гастроентерология, ендокринология, ревматология, патология, хирургия, и т.н. Така успяваме да се справим със сроковете и високите изисквания на писане на качествени научни публикации.
Какви са очакванията Ви за годината, която идва? Имате ли подготвени теми и разработки, които биха представлявали интерес за подобни авторитетни издания?
Имам големи надежди да продължим да правим научни изследвания и да ги публикуваме в сериозни списания, които се четат и цитират. Към момента тенденцията от изминалите две години се запазва. Очаквам, че част от колегите в екипа ще направят и дебют като водещи автори на някои от тези публикации, защото вече са натрупали достатъчно опит и умения.
От друга страна се надявам, че ще можем да участваме и в повече международни проекти, какъвто е COVAD study (COVID-19 Vaccination in Autoimmune Disease). За да бъде представена страната ни (с още 10 страни) голяма помощ ни оказа и Боряна Ботева, председател на Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България. Тя осигури възможността български пациенти с автоимунни ревматични заболявания да попълнят специалния въпросник. Използвам трибуната да им благодаря за участието!
Имаме покани и за още два международни проекта, единият от които свързан с фекалната микробиота. По този проект беше поканен и д-р Радислав Наков.
През 2021 г. имунолозите бяхте сред най-предпочитаните събеседници в медиите. Достигнаха ли посланията ви до хората, според Вас?
Имам особено отношение към медиите в последната година. Да, имунолозите бяха ухажвани и канени, но не всеки, който говореше за имунология, беше имунолог. Напротив, даде се изява на голямо количество ненаучна информация за имунната система от учени, псевдоучени, лекари и т.н. Самите имунолози (лекари с тази специалност или биолози, работещи в областта) също бяха разединени. Направи ми впечатление, че някои от имунолозите, дори такива с титли доценти, професори, не спряха да говорят наизуст, да интерпретират неправилно информацията, да не четат последните публикувани научни данни.
В същото време осъзнах, че отделям от личното си време, за да участвам в предавания, да давам интервюта, които се излъчват едновременно с други лица, говорещи противоположни неща. Винаги съм считала себе си за посланик на медицинския консенсус, т.е. говоря това, което прочета като данни, а не давам лично мнение.
За мен да видя представяне на скандални изказвания като „всички гледни точки“ беше едно своеобразно осъзнаване, че моите послания не просто не достигат до хората, а те се представят като еквивалентни с ненаучни измислици и лъжи. Почувствах се част от дезинформацията!
Така от края на лятото прекратих всички телевизионни изяви, а останалите – като радио и писмени интервюта приемам в редки случаи – ако съм работила със съответната медия, журналисти, или след като ги проверя внимателно - ако не гонят сензации и не подкрепят фалшивата информация.
Промени ли се отношението на българина към науката и научните постижения?
Не, не мисля, че се е променило. Освен ако не приемем, че българите, които вярваха в конспирации, затвърдиха това свое мнение.
Бихте ли се ангажирала с прогноза – кога можем да очакваме, че пандемията COVID ще приключи?
В началото на пандемията две години ми изглеждаха цяла вечност. Сега срещам все повече прогнози, че пандемията ще продължи дълго, а с коронавируса ще се борим в следващите 50-100 години. Първоначално това ми подейства потискащо, но вече мисля, че по-добре е да приемем фактите и да се приспособим, да се подготвим за дългата борба, за да имаме някакъв шанс.
И на финала нека Ви попитам подготвено ли е човечеството за бъдещи епидемии в контекста на климатичните промени, засилената мобилност и тежките замърсявания на околната среда?
Сериозно се коментира тази тема. Видяхме слабите си места като човечество. Видяхме и че заедно можем да постигнем много, ако действаме глобално. В крайна сметка и климатичните промени, замърсяването на околната среда, и световната бедност и войните, пандемиите – това ще са предизвикателствата пред нас като хора в следващите години. И именно като хора трябва да се справим с тях опирайки се на науката, включително и на медицината.
Д-р Зорница Керезова завършва медицина в МУ-Пловдив през 2013 г. Придобива специалност "Гастр ...
Последиците от изпълнителната заповед на президента на САЩ Доналд Тръмп, насочена към намаляване ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Да, невежеството е непобедимо....
Браво на Здраве.нет за изтриването на този коментар.
Става само и единствено за 18 +, но не и за друго!
Промени го заради продажните и безочливи слуги на фармацевтичните гиганти, които потъпкаха всички доказани принципи. Даже посегнаха на децата ни! Преди това хората имаха нормално отношение към науката.
Що бе ? И вие и децата ви може да си мрете спокойно. Никой не ви е задължил да ходите на лекар. Здравеопазването не е задължително. Махайте се ,да има часове за медицински прегледи за другите ,които не са от 13ти век.
Извън вашите болни и продажни умове не умират деца и техните родители. Подобно развитие на едно такова заболяване при тях е доказано изключение. Убедена съм, че го знаете, което Ви прави един съвременен д-р Менгеле!
Продажни умове го казва някаква си идентифицираща се за майка ,която не плаща пукната стотинка за прегледа на децата и в лекарските кабинети. Консуматори плюскачи с културата от мола., сър. И никакво изключение не са децата от COVID. Ако не зяпаше само бюстиета по онлайн магазините щеше да си прочела ,че до момента с САЩ има 684 смъртни случая на деца от COVID-19. Може би ви се вижда малко и далечно а ?
Напоследък антиваксъри се представят като майка, родител, лекар и имунолог. Никого не можете да убедите че сте някои от по-горните. И наистина не ваксинирайте децата си, не ползвайте съвременната медицина, лекувайте се с леене на куршум, отвари и билки, може също и с хомеопатия.
Браво!Между другото-много се отвличам от темата когато красива колежка я разяснява.