Понастоящем 68% от страните в Европейския регион съобщават, че медицинските услуги по отношение на неинфекциозните заболявания са драстично нарушени поради пандемията COVID-19. За това алармира на брифинг в Копенхаген регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клуге, съобщи пресслужбата на организацията.
Д-р Клуге представи поредица от данни и факти, които будят сериозна тревога: 66% от здравните услуги услуги за лечение на артериална хипертония и 58% от услугите за лечение на захарен диабет и усложненията му са частично или изцяло нарушени нарушени.
Новодиагностицираните случаи на рак са намалели с 25% в Холандия, а програмите за скрининг на рак са изцяло прекратени в няколко държави. В Испания случаите на инфаркт на миокарда, лекувани в кардиологичните отделения и клиники бележат спад с 40% в сравнение със седмиците преди епидемията.
„Наблюдавахме също до 60% намаляване на откриването на туберкулоза, което води до късно начало на лечението и увеличаване на смъртността. Националните имунизационни програми бяха прекъснати в някои страни, а в други се наблюдава значителен спад в обхвата - например във Великобритания покритието с ваксинация срещу морбили-паротит-рубеола спадна с 20% в средата на април“, каза д-р Клуге.
Той цитира факти от изследване, публикувано в научното списание The Lancet, според които 22% от световното население или 1,7 млрд. души по света имат поне едно основно заболяване, което ги излага на повишен риск от сериозни заболявания, ако са заразени с COVID-19. По тази причина регионалният директор на СЗО – Европа подчерта колко съществено е точно в този момент Европа да върви към бързо разгръщане на мерки за превенция и за възстановяване на функционалността на здравните системи, без отлагане, още т началото на есента.
„Сезонът на грипа наближава в края на лятото. Приблизително 152 000 европейци са починали от грип през сезона 2018-2019 г., но само една трета от хората на възраст над 65 години са били ваксинирани срещу грип. Ваксинирането на групите хора във висок риск от тази инфекция, както и на медиците ще допринесат за намаляване тежестта върху здравните системи, които трябва да осигурят грижи и за пациенти на COVID-19“, каза д-р Клуге.
Той подчерта, че подготовката за есента е основен приоритет за Регионалния офис на СЗО за Европа. Д-р Клуге призова към мерки, които да бъдат насочени към повишена готовност на спешните служби и на всички структури, които осъществяват рутинна медицинска дейност.
„Това означава да се надяваме на най-доброто, но да се подготвим за най-лошото, а именно вероятното завръщане на COVID-19, в държавите през региони, градове и общности“, допълни регионалният директор.
От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...
На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Тук някои завистливи олигофрени бяха попитали, защо у нас са намалели хоспитализациите през карантината. Ами ето защо бе, олигофрени! В цяла Европа е така.