Ваксинирането срещу COVID е особено важно за хората, които са в рискови групи, тъй като вирусът все още създава сериозни проблеми. Това каза пред БНР Едоардо Колцани, ръководител на екипа по респираторни заболявания към Европейския център за профилактика и контрол върху заболяванията (ECDC).
По думите му макар проблемите да не са същите като по време на острата фаза на пандемията, все още има много хоспитализации, голям брой случаи в интензивни отделения, както и смъртни случаи, за които бива докладвано, особено при рисковите групи. „Не само възрастните хора или лицата с крехко здраве, а също и хората с придружаващи заболявания като например диабет, а и бременните жени се смятат за групи с висок риск за тежко протичане на COVID. Не трябва да се успокояваме. Нормално е да има умора, но ако сме в рискова група, не можем да пренебрегнем, че това все още е заплаха за нашето здраве“, каза Колцани.
Епидемиологът допълни, че не трябва да приемаме нищо за даденост. „Вече не сме в извънредна ситуация. Никой не твърди, че предстои голяма криза, но от пандемията научихме, че респираторните вируси убиват хора всяка година. COVID беше съвсем извънреден случай, но грипът отново се завърна и също причинява редовно смъртни случаи. Респираторният синцитиален вирус, който беше донякъде пренебрегван в последно време, всъщност е вирус, който води до бронхиолит и хоспитализация при бебетата и възрастните хора. Той причинява дългосрочно заболяване на белите дробове и дори има възможност да доведе до сърдечни проблеми. Това сочат данните, които пристигат. Освен това COVID не е изчезнал, не трябва да се отпускаме“, каза още Колцани.
Той подчерта, че сега са налични нови ваксини – против респираторния синцитиален вирус, против грип, против COVID. „Имаме всички средства, за да намалим индивидуалния риск за всеки един от нас, а той може да бъда понижен и благодарение на поведението ни. Не твърдим, че нещата трябва да бъдат задължителни, нито, че хората трябва да се въздържат от определени дейности, но ако имате възрастен родител, ако посещавате дом за стари хора или отивате в среда с много хора, а знаете, че сте изложени на риск от тези болести през зимата, може да обмислите някои мерки на нивото на поведението. Една от тях е поставянето на маска, други са физическата дистанция и етикетът при кихане. Това е социална отговорност, която мисля че всички трябва да възприемем след това, което преживяхме“, коментира Едоардо Колцани.
По инициатива на Съвместна онкологична национална мрежа (СОНМ) България вече е част от ...
Около 1 от 7 мъже на възраст над 50 г. развива простатен рак. Ранното откриване на карцинома на п ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...