Министърът на здравеопазването на Словакия Марек Крайчи заяви, че подава оставка, за да помогне за преодоляване на спора около руската ваксина Спутник V, който предизвика трус в управляваща коалиция от 4 партии, предаде Ройтерс. Това се случва в момент, в който страната се бори с новата вълна на пандемията, която я изведе на второ място по смъртност от COVID-19 в света, коментира агенцията.
"Две коалиционни партии поставиха моята оставка като условие, за да останат в коалицията. В такава ситуация мисля, че нямаше смисъл да споря... Не съм залепен за мястото си в министерството", каза Марек Крайчи на брифинг.
Премиерът Игор Матович разгневи своите коалиционни партньори в края на миналия месец, когато ги пренебрегна, за да поръча доставки на руската ваксина "Спутник V". Една от партиите заплаши да напусне коалицията, а друга поиска обновяване на правителството - процедура, в която може да бъде сменен и министър-председателят.
Критиците на Матович, в това число и президентката Зузана Чапутова заявиха, че Словакия е трябвало първо да изчака регулаторните власти на Европейския съюз да одобрят "Спутник V".
"Крайчи, който стоеше до мен, се стремеше да опази здравето и живота ни с всяко свое решение. За съжаление онези, които му поставят пречки, го превръщат в своя мишена", каза премиерът на брифинга, който бе предаван по националната телевизия.
Словакия, подобно на Унгария и други страни в Централна Европа, е изправена пред влошаваща се ситуация с COVID-19. Тя търси ваксини извън каналите на ЕС, докато общността се опитва да ускори ваксинирането и да догони страни като Великобритания и САЩ. Тази седмица Матович призова Европейската агенция по лекарствата да ускори одобряването на ваксини.
Предизвикателствата за страната с 5,5 млн. души население придобиха драматичен вид, след като стана ясно, че през последната седмица е достигнала до второто място по смъртност според информация на портала OurWorldInData. Преди Словакия е единствено съседна Чехия.
Болниците в страната са на предела на капацитета си, тъй като броят на случаите е достигнал 568 на 100 000 души през последните две седмици - 4 пъти повече, отколкото в Германия, сочат данни на Европейския център за профилактика и контрол на заболяванията ECDC.
Национално проучване за състоянието на амбулаторните здравни грижи в България ще извършат Национа ...
Ново изследване установи, че кучетата могат да откриват болестта на Паркинсон, като помирисват ко ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
"Здравният министър на Словакия подаде оставка заради спорове около руската ваксина Спутник V" А НАШИЯТ ЗДРАВЕН МИНИСТЪР И ББ КОГА ЩЕ ПОДАДАДТ ОСТАВКИ ЗАРАДИ ГАФА С ВАКСИНАТА НА АСТРА-ЗЕНЕКА, КОЯТО ОТДАВНА Е ИЗХВЪРЛЕНА ОТ АВСТРИЯ?! А нашите бунаци взеха изхвъ рлените партиди и набодоха хиляди българи! На всеки от престъпно имунизираните да се изплатят по 50 000 лв. обезщетение! Адвокатите по медицинско право да не спят-задават се тлъсти хонорари!
Глупости. Германия е купила досега 50.6 милиона дози от AZ и продължава да я прилага. Освен въздържалите се Австрия и Швейцария навсякъде другаде в Европа, Азия (Индия) , Африка, Лат Америка ,Австралия продължават да я прилагат Избягвай троленето, вие така говорехте и за ваксината на Pfizer -била експериментална и опасна ,]яла да промени генома и ала бала. Сега плачете за такава, ама няма. Така ]е плачете след 1 месец и за АZ като нараснат загиналите от COVID