COVID отделение напук на всичко – така изглежда ситуацията в пловдивската общинска болница „Св. Мина“. Лечебното заведение е отделило 30 легла за пациенти с новия коронавирус и работи на пълни обороти от две седмици, като в момента в него са настанени 19 пациенти.
В него обаче има един-единствен лекар, подпомогнат от стажант доброволец, и само две медицински сестри, а в добавка то още няма договор с РЗОК за тази дейност.
Проблемът с персонала се дължи на масов отказ от работещите в „Св. Мина“ да бъдат прехвърлени в COVID отделението. „До тази ситуация се стигна след масови откази и нежелание на голяма част от персонала да поемат даденото им назначение в новосъдзаденото отделение. Голяма част от тези откази бяха мотивирани с подходяща медицинска документация – възраст, критична за работа в такова отделение, но за съжаление имаше и немотивирани откази, подплатени със заявления за напускане и отказ от работа в лечебното заведение като цяло“, обясни пред Нова телевизия управителят на болницата проф. Петър Петров. „Всеки един, когото командировам без негово желание, ми предостави заявлението си за напускане, считано от момента на предоставянето, без задължителното предизвестие“, допълни той.
За проблема болницата алармира преди дни, като след това на помощ на д-р Димитрова – единственият лекар, работещ почти денонощно в отделението, идва и стажант лекар като доброволец. Самият проф. Петров пък от няколко дни прави ежедневни визитации в отделението, с надежда да даде личен пример на колегите си от болницата.
„Това е въпрос на психоемоционално отрицателно въздействие, понеже се създаде – основателен или неоснователен – страх за контакти с болни от COVID. Освен това и персоналът ни е доста възрастен, пък и показват документация. Определено считам, че е създадена психоза сред лекарите, че тази инфекция може да ги погуби“. Така си обяснява ситуацията началникът на кардиологичното отделение в „Св. Мина“ д-р Цветан Деведжиев. „Освен това не виждам никаква друга причина. Ръководството създава необходимите условия, имаме материали, с които да обгрижваме хората. Няма никакви липси, неразбирания с ръководството“, уточни той.
Към това се добавят и финансови притеснения – лечебното заведение все още няма подписан договор с Касата за COVID отделението. „По-голям проблем за нас в момента се явява това, че РЗОК не желае да подпише с нас договор за това новосъздадено отделение и ние трябва да съкращаваме от другия си обем на дейност – с кардиологично отделение, с вътрешно отделение, хирургия – да режем от там легла, за да можем да получим пари за COVID отделението си. 15 дни вече функционира отделението, минали са над 30 пациенти, в момента имаме 19, за това към момента Касата няма да заплати нищо, тъй като все още нямаме договор с нея“, посочи шефът на болницата проф. Петров.
Въпреки всички проблеми обаче до момента пациент не е върнат. „При нас се лекуват леки и среднотежки случаи – такива са в момента пациентите в отделението. Който е дошъл, е приет веднага, независимо, че персоналът е под критичния минимум“, увери старшата сестра на болницата.
От началото на миналата година до момента Университетска болница „Канев“ е инвестирал ...
На 10 октомври светът отбелязва Деня на зрението, чиято цел през тази година е да се насочи внима ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Другари, дайте да дадем. Тези са пълни идиоти.
https://www.youtube.com/watch?v=OBEQleMm8ic
да попълнят липсващите доктори, а не само да лапат....
Да бръкнат в нощното шкафче на SICаджийската мутра - там пари има! МУТРИ, ВЪН!!!
И като няма да ви плати никой,защо работите ,бе абдали.Нямате ли чест и достойнство да напуснете.А си рискувате здравето и живота за тоя,дето духа.
Тези ли бяха дето тези дни ги разнасяха из фейса, че директорът дори се ангажира да заплати (не се уточни колко) на доброволците лекари, дето ги дирят под дърво и камък.
И тъй като всички знаем, че няма как у нас да бъде 200 евро на час, нека приемем един напълно възможен и компромисен вариант - примерно, 35 евро на час.
Уважаеми г-н Професоре, осигурете месечно заплащане за работещите в антикитайския вирус отделение, примерно, колкото на един ритнитопковец! И ще видите как бързо ще се оформи опашка от желаещи да работят там! 200 ЕВРО на ЧАС! Толкова получава лекар в антиCOVID отделение в Германия!
"15 дни вече функционира отделението, минали са над 30 пациенти, в момента имаме 19, за това към момента Касата няма да заплати нищо" А ЩЕДРО СЕ РАЗДАВАТ МИЛИОНИ ЗА МУТРИ, ФУТБОЛИСТИ, КОЛЕКТОРИ, РАЗДУТА ПОВСЕМЕСТНО АДМИНИСТРАЦИЯ.....?! НЕКА НИЩОПРАВЕЩИТЕ ДОКТОРИ ОТ ПАРЛАМЕНТАРНАТА КОМИСИЯ ПО ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ НАЧЕЛО С ДАФИТКОВА ДА ИДАТ ДОБРОВОЛЦИ!!!! ТЮМБЕЛИТЕ ОТ УПРАВИТЕЛНИТЕ ОРГАНИ НА БЛС СЪЩО МОГАТ ДА ДАДАТ ПРИМЕР, КАТО ОТИДАТ ДА РАБОТЯТ В COVID-ОТДЕЛЕНИЯТА! ДА АМА НЕ!!!
ТОВА Е ПОЛОЖЕНИЕТО. НЯКОИ СИ МИСЛЯТ, ЧЕ КАТО СВАЛЯТ ТОВА ПРАВИТЕЛСТВО, ДРУГОТО КОЕТО ЩЕ ДОЙДЕ ЩЕ ОПРАВИ НЕЩАТА... НЯМА ДА ГИ ОПРАВИ. У БЪЛГАРИНА Е ВКОРЕНЕНА ОМРАЗАТА КЪМ ЛЕКАРИ И МЕДИЦИНСКИ СПЕЦИАЛИСТИ...