Здравният министър Кирил Ананиев издаде заповед, с която определя лечебните заведения и съответните структури в тях, които да извършват лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19, съобщиха от МЗ.
В заповедта е посочено кои лечебни заведения извършват лечение и наблюдение на пациенти с COVID-19 в неусложнено състояние и кои лечебни заведения обслужват пациенти с COVID-19 в състояние, изискващо интензивно лечение.
Общо леглата, предвидени за лечение на пациенти с Covid-19 са 8820. За пациентите в неусложнено състояние са предвидени 7473 легла, докато за тези в интензивно - 1347.
„Медицинският персонал в лечебните заведения за болнична помощ следва да бъде осигурен с лични предпазни средства и да спазва стриктно въведените в страната и в лечебното заведение хигиенни и противоепидемични мерки. Ръководителите на лечебните заведения за болнична помощ трябва да осигурят прилагането на настоящата заповед, в това число при възможност да предприемат действия за изпълнение на препоръчителните изисквания по приложения № 3 и № 4, включително и чрез взаимодействие с други лечебни заведения.
Лечебните заведения трябва да предприемат действия при възможност с оглед сключване на анекси към договорите с НЗОК за изпълнение на КП № 104 „Диагностика и лечение на контагиозни вирусни и бактериални заболявания - остро протичащи, с усложнения“, в сила до овладяване на епидемичната обстановка, при условия и по ред, определени от Надзорния съвет на НЗОК.
Контрола по изпълнението на заповедта се възлага на доц. д-р Ангел Кунчев, главен държавен здравен инспектор и на Жени Начева - заместник министър.
В заповедта е посочено и разпределението на болничните легла по лечебни заведения.
Пълният текст на заповедта може да видите тук.
Със списъка на болниците и леглата за неусложнение пациенти можете да се запознаете тук.
Със списъка на болниците и леглата за интензивни пациенти можете да се запознаете тук.
Снимка: Надежда Ненова
Възможност за обучение на лекари, медицински сестри, акушерки и друг медицински персонал в област ...
През изминалата седмица са регистрирани два нови случая на Ку-треска и един на западнонилска трес ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Днес е родена Радмила Кронева началник правен отдел РЗОК София. Област.Нейният живот е празен без деца,без внуци,пълнотата в нейниното битие се свежда до домашният и любимец.Тя е генетично обременена и не понася деца,затова дава сина си на майка си в Кюстендил за 12 год. ,затова е виждала първите си две внучки пет или шест пъти,а те са на 17 и 15 год. ,затова не е виждала третата си внучка която е на 3години,затова не е виждала дъщеря си 10 години ,затова честити рождения ден на зет си на 15 вместо на 19 (с мъжът ми сме вече 22 год. ).с една дума "е такъв б..лук нема! "ДЪЩЕРЯ" Диана Цветкова
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/
Нека тулупите из НЗОК огледат втория списък и да сключат договори само с тези болници, които попадат в него. Изключение може да има за някои от първия по строго определени критерии. Всичко останало, което се бие в гърдите, че има договор с НЗОК, не следва да получи право на такъв. Точно при такива ситуации се вижда кое е болница и кое санаториум, за някои да не казваме барака с кревати от времето на бригадирското движение.
Бронхолози и пулмолози ще се включат ли? Нали заразените правят пневмонии?
Отговор на въпроса: Да това е броя на всички интезивни легла в ОАИЛ-ите на болниците, които министъра е определил да лекуват болни с коронавирус.
Отговор е само на първата част от въпроса.
Каква е ролята на белодробните болници? Ще поемат ли основни ангажименти в пандемията? Закриха белодробните диспансери. А сега?
Отделенията/клиниките по анестезиология и интензивно лечение, които са посочени в приложение 2, това броя на всичките им интензивни легла ли е и ако е така, въпросът ми е на останалите спешни кардиологични,оперирани и прочие пациенти от дадената болница, които имат нужда от реанимация,къде ще се осъществява тя,при положение,че цялото анестезиологично отделение е предвидено за тежко болни с вируса.
Да са живи и здрави общинските и държавни болници, че като погледне човек списъка, оказва се, че великите прехвалени частни болници я осигурят 200 анестезиологични легла, я не. Нищо чудно и половината от тези, които са дали като списък да са просто кревати. Липсват и знакови частни перачници в целия този списък. Някои от тях добре похапват от пицата на касичката, но като дойде време за истинска работа ги хваща липсата!!!
Слез на земята, бе! Медицината не е само интензивна грижа . Тя заедно със спешната помощ трябва да е приоритет на държавата.
Важното е да се плюе, освен корона вирус, хората продължават да страдат от всякакви други заболявания, някой доста по спешни. Удобно ви е да има само държавни и общински, лапане от общината, МЗ, НЗОК, НАТО, дарения, и оше сто и двайсет места. Постоянно нова апаратура, лекарства закупени на пет пъти по-високи цени за да има далаверка ? И пак се плачете , частниците са виновни.
Май перачниците купуваха лекарствата по-скъпо и то дори 7 пъти. Затова махнахте Дечо. Разкри ви една от стотиците схемички.
А децата с коронавирус инфекции къде ще се лекуват? В какви болнични структури?
Клинични пътеки ,бумаги и тромав бюрократизъм при пандемия ?!?! Това само глупави чиновници от МЗ и НЗОК го могат. Все едно не се намери друг начин тази спешна помощ да се плаща и да не се мотаят спасяващите живот с попълване на точки и формуляри. Смахната работа