Министерство на здравеопазването прави всичко необходимо щетите в борбата с COVID-19 за цялото ни население, в това число и за здравните професионалисти, да бъдат поносими и минимализирани. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Теодора Халачева относно психологическата помощ и подкрепа, която МЗ оказва на служителите си в контекста на извънредното положение в страната.
Министърът заявява, че оценява загрижеността, която съдържа поставения въпрос и че е убеден, че народният представител, както и парламентарната й група също са част от тази обща задача.
„Работещите в повереното ми ведомство представляват широк кръг от професионалисти. Значителна част от тях са ангажирани непосредствено както на първа, така и на втора линия в борбата с COV1D-19, а отговорностите и напрежението в работата им определям като извънредни, предвид обявеното в страната ни извънредно положение и безпрецедентните мерки за справяне с пандемията. Правителството, респективно Министерство на здравеопазването, с отговорност и силна загриженост правят всичко необходимо за обезпечаване безопасността и сигурността на визираните служители при осъществяване на тяхната високоотговорна дейност. Използвам възможността и чрез този отговор да изразя благодарността си към техния висок професионализъм, пределна мобилизация й проявената устойчивост на това огромно предизвикателство“, пише в отговора си министър Ананиев.
По думите му в условията на пандемия всеки български гражданин има необходимост от психологическа помощ и подкрепа, затова е създаден широк спектър от възможности за достъп до такъв вид помощ за всички.
„За нас в момента, наред с другото, от особена важност е всички медицински специалисти да изпълняват своите изключително отговорни професионални задължения в условия на оптимални работни графици, при спазване на изискванията за безопасни условия за труд и допълнително материално стимулиране в тяхната високохуманна работа. Следва да се има предвид и факта, че службите по трудова медицина, които имат договори с всички звена и структури от системата на здравеопазване, също имат капацитет да оказват и оказват такъв вид подкрепа“, казва в отговора си още министър Ананиев
Той допълва, че е отправил всички необходими препоръки и разпореждания в посока облекчаване режима на работа на служителите с цел запазване на физическото и психичното им здраве, както и на техния капацитет на работа и ефективност.
„С цел изпълнение заповедите на министъра на здравеопазването, ръководителите на останалите лечебни заведения за болнична и извънболнична медицинска помощ са реорганизирали работата на служителите без да се нарушава техния нормален работен процес. Тези мерки и промени в работния ритъм имат превантивен ефект при справянето с пандемията, при стриктно съблюдаване на мерките, препоръчани от Националния оперативен щаб“, пише министърът.
CatalYm – базирана в Мюнхен биотехнологична компания, обяви обещаващи нови данни за своя во ...
Интервю с директора на Държавната психиатрична болница в Кърджали д-р Белин Илчев по случай 7 ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Ти си най-голямата щета бе Кирооооо ! Минимизирай се и изчезвай час по-скоро !
Ха-ха! Голям виц!