Всички лечебни заведения за болнична помощ, включително и многопрофилните болници за продължително лечение и рехабилитация ще получат 85% от очакваните месечни постъпления, независимо от отчетената дейност. Изпълнителите, които са изработили пълния или по-висок размер от тази база ще получат изцяло плащания за извършената дейност през месец март. Това казва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в отговор на въпрос на депутата от БСП Георги Търновалийски.
„Изпълнителите на болнична медицинска помощ (БМП), в това число и многопрофилните болници за продължително лечение и рехабилитация, имат право на заплащане за работа при неблагоприятни условия по повод обявената епидемична обстановка в случай, че в конкретния месец на 2020 г. стойността на отчетената дейност по клинични пътеки, клинични и амбулаторни процедури е по-малка от 85 % от средномесечната стойност за дейността на лечебното заведение за 2020 г., определена с решения на Надзорния съвет на НЗОК в сключените индивидуални договори за болнична медицинска помощ. Средномесечната стойност се формира от средната стойност на изплатените средства на болниците през м. януари, февруари и март и определените стойности по реда на правилата по ЗБНЗОК за 2020 г. за месеците април-декември 2020 г.“, допълва министър Ананиев, като уточнява, че това заплащане се извършва по одобрена от НЗОК и съгласувана с управителните съвети на БЛС и БЗС Методика за и ще се извършва за месеците, през които на територията на страната със заповед на министъра на здравеопазването са въведени противоепидемични мерки.
„Конкретният размер на заплащането на всеки изпълнител се определя в размер на разликата между 85 % от средномесечната стойност за дейността на лечебното заведение за 2020 г. и стойността на отчетената дейност за съответния месец на 2020 г. Изплатените средства за работа при неблагоприятни условия по повод на обявената епидемична обстановка се включват при отчитане на изпълнението на годишните стойности на БМП, разпределени по месеци съгласно Закона за бюджета на НЗОК за 2020 г. и участват при прилагане на Механизма за гарантиране предвидимост и устойчивост на бюджета на НЗОК за здравноосигурителни плащания за болнична медицинска помощ, договорен с НРД за медицински дейности за 2020 - 2022 г.“, казва още министърът.
По думите му с приетата Методика се гарантират средномесечните разходи на лечебните заведения и ръководителите им следва да осигурят заплащането на медицинския и помощния персонал. „Посочените мерки са одобрени с договора за изменение и допълнение към Националния рамков договор 2020 - 2022 г. Постигнатото в анекса към НРД гарантира осигуряването на възнагражденията на всички медицински специалисти, независимо от ограничената дейност заради епидемичната криза“, казва министър Ананиев.
„Никога не сме го виждали в толкова добро състояние. Баща ми е сред нас само благодарение н ...
Здравната система в САЩ се проваля. Това е основната констатация в последния доклад на независима ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
този луд ли е 85% пък 100% заплати Ами ток вода данъци медикаменти консумативи Или пак ще има АЗ давам 5000000000мл ама ги откраднаха директорите