Само три ТЕЛК-комисии в страната – в Търговище, София-област и Габрово, са преустановили дейността си в настоящата ситуация на извънредно положение поради напреднала възраст на лекарите – обстоятелство, което ги нарежда в рисковата трупа за короновирусна инфекция. В същото време здравното министерство е предприело навреме мерки за осигуряване на нормален работен процес на органите на медицинската експертиза.
Това посочва министърът на здравеопазването Кирил Ананиев в писмен отговор на въпрос народния представител от ГЕРБ Даниела Савеклиева, която го пита за съдбата на пациенти, които чакат освидетелстване и преосвидетелстване. Те са подали документите си преди въвеждането на извънредното положение и са получили насрочена дата за явяване пред комисия, която попада във времевия срок на извънредното положение, уточнява Даниела Савеклиева. Тя мотивира загрижеността си с факта, че голяма част от тези хора рискуват да останат без пенсия, ако решенията на ТЕЛК не бъдат издадени навреме.
В отговора си министър Ананиев е категоричен, че МЗ е предприело необходимите организационни и кадрови мерки, като в две писма до РЗИ е дало указания за бързи действия по осигуряването на всички условия за нормална дейност на ТЕЛК-комисиите в цялата страна с цел безпрепятствено осъществяване на медицинската експертиза на лицата, при които тя не може да бъде отложена. Министърът напомня , че ограничителните мерки, предвидени в законодателството по принцип не засягат дейността на комисиите.
Също така, по думите му, още в началото на периода и с цел ограничаване на личните контакти, е припомнено на ТЕЛК, че имат право да се произнасят само по документи в случаите, когато това е възможно. На комисиите е разпоредено да осъществят връзка с лицата, на които предстои освидетелстване или преосвидетелстване, като те бъдат уведомени без забавяне дали решението ще бъде взето само въз основа на представената медицинска документация или се налага клинични прегледи и представяне на допълнителни документи. В указанията си МЗ категорично е посочило, че уведомяването на пациентите или законните им представители трябва да става с писмо чрез известие за доставяне.
В заключение министър Ананиев обяснява, че 3-месечният срок за освидетелстване и произнасяне на решение от страна на ТЕЛК и НЕЛК е установен законово и той се спазва. Министърът припомня също така, че съгласно действащото извънредно законодателство срока на действие на всички ТЕЛК-решения е продължен с две месеца след изтичането им.
Филмът „Да! За живот!“, посветен на донорството и трансплантациите в България, бе удо ...
Изследователски екип от СУ „Св. Климент Охридски“ публикува научна статия за генетика ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...