През 2018 г. от болести на дихателната система са почина общо 4866, от които 2878 са мъже и 1988 са жени. Умиранията по причини болести на дихателната система нарастват с възрастта и при мъжете и жените, като за възрастовите групи от 80 до 84 год. и над 85 г. смъртността е най-висока. Това става ясно от отговора на министъра на здравеопазването Кирил Ананиев на въпрос на депутата от БСП Георги Гьоков относно сравнителни данни за заболявания и смъртност през периода 1 януари - 10 април от 2005 г. насам. Данните са от електронната страница на Националния статистически институт „Умирания по причини за смъртта през 2018 година по пол и възрастови групи“.
Министърът уточнява, че МЗ и в частност НЦОЗА, не разполагат с поисканите данни за смъртност по възраст и причини за времевия период от 1 януари 2005 г. до 10 април 2020 г., които съгласно Националната статистическа програма се произвеждат от Националния статистически институт. „Същите ще бъдат изискани и предоставени допълнително за целите на информационно-аналитичната дейност по опазване на общественото здраве“, пише министър Ананиев.
През 2010 г. умиранията по причини за смъртта „Болести на дихателната система“ са общо 4069, от които 2558 са мъже и 1511 са жени, като при възрастовите групи умиранията нарастват с възрастта и при мъжете е водеща възрастовата група от 75 до 79 год., а при жените - над 85 год., допълва министърът.
По отношение на заразяването с коронавирус и влиянието му върху смъртността, министърът подчертава, че анализите тепърва предстоят. „След приключване на епидемичната ситуация ще бъдат обработени съответните статистически данни и ще бъдат подготвени коректни сравнителни анализи. На този етап, по предоставени данни от НЦОЗА, умрелите по причини за смъртта от грип, предизвикан от идентифициран вирус на грипа и от неидентифициран вирус, съгласно МКБ - X ревизия, през 2005 г. са били общо 33, а през 2018 г. са били 8“, пише Кирил Ананиев.
В отговор на допълнителния въпрос дали въвежданите ограничителни мерки се базират на анализи и научнообосновани прогнози, министър Ананиев казва, че правомощията на министъра на здравеопазването, разписани в Закона за извънредното положение имат ясна нормативна регламентация за осигуряване на общественото здраве и са в съответствие с ескалацията на разпространение на коронавирусна инфекция, определена като пандемия от Световната здравна организация (СЗО). „В тази връзка се проучва и анализира опита в други държави като Китай, Италия, Турция и т.н., в които сериозността и притеснителните нива на разпространение предоставят сведения за неблагоприятни/благоприятни практики, свързани основно със степента на изолация и противоепидемичните мерки“, казва той.
По думите му, във връзка с регистрирани случаи на коронавирусна инфекция в страната, от Регионалните здравни инспекции (РЗИ) се извършват епидемиологични проучвания с цел изучаване на епидемичното огнище. „Активно се издирват контактните лица, които се поставят под карантина, провеждат се съответни лабораторни изследвания и се дават указания за противоепидемични мероприятия. По препоръка на Националния оперативен щаб и след проведени заседания на Министерския съвет се предприемат мерки за реорганизация и увеличаване на наличния леглови фонд в лечебните заведения за болнична помощ за лечение и наблюдение на пациенти с коронавирусна инфекция“, казва министър Ананиев.
В заключение министър Ананиев казва, че когато интересите на обществото изискват провеждане на съвместни действия в условията на усложнена епидемична обстановка и извънредно положение, всички институции е необходимо да си взаимодействат с ресурсите, с които разполагат, за постигане на добър баланс между защитата на здравето, минимализирането на икономическите и социални неблагополучия и уважението на човешките права.
През 2024 г. МЗ ще продължи изграждането на необходимата инфраструктура по проект Подкрепа за раз ...
Софийският градски съд (СГС) не даде ход на второто дело по случая с разменените бебета в АГ болн ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...