Над 300 млн. лв. допълнително ще влязат в здравния сектор. Това стана ясно по време на извънреден брифинг на правителството днес. Средствата ще финансират нови мерки в сектора във връзка с коронакризата у нас.
В добавка, извънредната епидемична обстановка ще бъде удължена с месец, стана ясно от думите на премиера Бойко Борисов. Той обясни, че това е необходимо, за да могат да продължат да се прилагат останалите мерки в страната.
На брифинга министър-председателят представи новите социално-икономически мерки, които правителството ще предприеме. За тях ще бъдат отпуснати над 1 млрд. лв., а всички, които засягат здравната система, влизат в сила от 1 август 2020 г.
Сред тях са увеличаване на разходите за персонал с 30% на органи и администрации, които са натоварени с дейности по овладяване на пандемията и последствията от COVID-19, в това число за служители на първа линия; увеличаване на ставката за положен нощен труд, както и допълнителни разходи за извънреден труд, в размер на 92 млн. лв. „Средствата са предвидени за структури от системите на Министерството на здравеопазването, Министерството на труда и социалната политика, Министерството на вътрешните работи, НЗОК, НОИ и др. Това са РЗИ-тата, това са социалните работници, които, знаете, работят на минималните работни заплати, а изнесоха и изнасят едни от най-тежките мерки, които приемаме“, коментира Борисов.
Сред мерките също така е увеличаване на стандартите по делегираните от държавата дейности за училищното и детското здравеопазване и здравните кабинети за достигане на заплащането до определеното по Колективния трудов договор в отрасъл „Здравеопазване“, както и стандартите в социалната сфера – домовете за възрастни хора, домове за хора с увреждания, домове за резидентни услуги, дневни центрове за деца, центрове за настаняване от семеен тип и др., в размер на 24,6 млн. лв.
Също така е предвидено увеличаване на средствата за субсидии на лечебните заведения – търговски дружества, за медицинските дейности извън обхвата на задължителното здравно осигуряване, субсидирани от МЗ – за пациенти с инфекциозни болести, с туберкулоза и с неспецифични белодробни заболявания; за пациенти с психични заболявания и за лечебни заведения за болнична помощ в отдалечени и труднодостъпни райони, в размер на 17,3 млн. лв. „Средствата се предоставят за достигане на капацитет за обслужване на болни с COVID-19 и за достигане на нивата на работна заплата до нивата в КТД“, уточни премиерът.
Друга от мерките е увеличаване на стойността на здравноосигурителните плащания за медицинска и дентална помощ с 10%, в размер на 126,3 млн. лв. „Ще предложим на договарящите се страни по НРД средствата да бъдат предназначени единствено за разходи за медицински персонал за достигане на минималните нива на Колективния трудов договор“, посочи министър-председателят.
Средствата за тези мерки ще дойдат от държавния бюджет.
Друга социална мярка, осигурена чрез пренасочване на средства от европейски програми, е осигуряването на 67 млн. лв. нетна субсидия за работещите на първа линия медицински специалисти до края на 2020 г.
17-членна ще е здравната комисия в 45-ото Народно събрание, решиха депутатите днес. Всяка от парл ...
По-голям спектър на кандидатите за някои от дирекциите в РЗИ предлага Министерство на здравеопазв ...
Изминалата една година беляза целия свят със знака на битката срещу Covid-19. След тези тежки мес ...
От дни в България е в ход масовата имунизация срещу COVID. След осигуряването на т. нар. зеле ...
Кризата, породена от COVID-19, създаде проблеми, чието решение вече близо година е истинско преди ...
Епидемията от COVID-19 вече месеци наред властва над света, погубвайки хиляди животи, но и изправ ...
Ти си прост, ама ние не сме прости. Тези приказки сме ги чували и друг път, но парите накрая отиват при твоите хора.
Абсолютно не подкрепям!
Абсолютно подкрепям!
Удължаването ще продължи до 2065 година. Единственият начин е да изхвърлим еднокнижника от властта!