Многопрофилната болница за активно лечение в Девня може да стане изцяло болнично заведение за прием на пациенти с COVID-19, ако се наложи, каза преди дни главният държавен главен инспектор доц. Ангел Кунчев, цитиран от БНР. Той обяви тази възможност поради увеличения брой на заразени с коронавирус във Варненска област.
Според директора на лечебното заведение обаче това е невъзможно, от една страна, заради липсата на медицински персонал, а от друга - заради финансовото състояние на лечебното заведение
Преди няколко дни инспектори от РЗИ - Варна са посетили болницата в Девня, за да установят на място състоянието й и да дадат мнение дали може да се преобразува в COVID-болница, съобщи изпълнителният директор на лечебното заведение д-р Кирил Лозанов. В момента в болницата има разкрити две отделения. Едното е по физиотерапия и рехабилитация, разполага с 20 легла и работи по договор с НЗОК. Второто е по вътрешни болести, разполага с 5 легла и няма договор със Здравната каса. В този вид болницата не може да приема заразени с коронавирус, каза д-р Лозанов и посочи причината:
„Нямаме достатъчно персонал и нямаме сключен договор с НЗОК за дейност по пакета „вътрешни болести“. В момента ние няма как официално да приемаме такива пациенти. Ако нещата станат наистина сериозни имаме обещание от РЗИ, че ще направят всичко възможно този договор да бъде сключен с Касата чисто формално и документално, въпреки, че не е периодът на сключване на договор с Касата. Като анекс, вече те ще задействат. Проблемът с персонала обаче си остава сериозен.“
В болницата в Девня работят петима лекари, включително и изпълнителният директор, специалисти по вътрешни болести, рехабилитатори и хирургия. Има само една медицинска сестра. Не са малко и финансовите задължения, каза д-р Лозанов: „Болницата има около 200 000 лв. задължения към общината за наем сгради, смет, общински данъци и такси. Имаме 45 000 лева задължения към НАП и Инспекцията по труда. Всичко това е натрупано преди 2015 година. Има и 25 000 лева задължения към бивши служители на болницата, които не са си получили възнагражденията.“
Докато не бъдат изплатени задълженията към НАП, болницата не може да наема лекари, каза още д-р Лозанов, макар че вече е започнало изплащането им. Има и притеснения сред малкото медици, които работят в момента, стана ясно от думите му. „Старшата сестра ми каза, че ако станем COVID-отделение и тя трябва да работи там, ще напусне. Което значи, че трябва да се намерят поне още трима лекари и поне пет медицински сестри“, обясни той.
Сградата на болницата е в много добро състояние, строена е добре, има 4 етажа, всеки поне с 10 стаи, с манипулационни, лекарски кабинети, каза още д-р Лозанов, който е изпълнителен директор от юни месец тази година.Той е категоричен, че ако се наложи може да приема леките случаи на заразени с коронавирус. По думите му лечебното заведение разполага с най-необходимите неща – леглова база, отопление, електроснабдяване, но няма персонал и това е много сериозна пречка.
Тази година април беше по-хладен и по-дъждовен от очакванията, в резултат на което месечната сума ...
Общо 212 551,84 лв. дължи СБАЛПФЗ-Варна на служителите си за периода от октомври 2024 г. до март ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
Това майтап ли е?
Унижение и подигравки..