Общинските болници предупреждават, че изпадат в тежко състояние заради намаляването на пациентите, които постъпват в тях със заболявания различни от COVID-19. Това поставя под риск финансовото състояние на лечебните заведения, включително и заплащането на медиците, заяви д-р Иван Иванов, управител на МБАЛ „Св. Иван Рилски“ - Горна Оряховица, цитиран от БНР. Лечебното заведение е втората по големина общинска болница в страната.
В лечебното заведение дейността рязко е намаляла, което означава, че ще последва значителен спад на средствата, които ще бъдат изплатени от Здравната каса. С оздравителните мерки, които приложи болницата дълговете й бяха намалени и тя дори излезе на печалба, успя да увеличи на няколко пъти заплатите, но сега се очертава нова криза, коментира още д-р Иванов:
„До момента в болницата капацитетът е запълнен под 50 %, което ще се отрази на приходите в края на месеца. Следващият месец, ако продължат така нещата, ще бъде още по-ниска заработката, а в същото време са увеличени разходите, свързани с поддържането на по-висока степен на дезинфекция и по-често използване на лични предпазни средства".
Възможно е да се стигне до проблеми с доставката на лекарства и изплащане заплатите на медиците, изрази притеснението си управителят.
В лечебното заведение проблемите не са само финансови, а и с предпазните средства за медиците.
„Имаме проблеми с личните предпазни средства, както навсякъде и приемаме с удоволствие дарения в тази посока. Не сме оставили медицински работник без лични предпазни средства, но имаме сериозни затруднения с доставката. Най-острата нужда е от маски и защитни облекла. Не мога да отрека, че няма напрежение, но за щастие нито един медик не е отказал да работи и всички осъзнават нуждата от тях в този момент“, посочи още д-р Иван Иванов.
Общинската болница „Св. Иван Рилски“ в Горна Оряховица обяви дарителска кампания за набиране на средства за закупуване на респиратори. В отделението по реанимация, където ще се лекуват тежките случаи на COVID-19, има шест легла, които не са напълно оборудвани с респиратори.
„Имаме в момента два такива апарата. Единият е портативен, другият е стационарен. Стационарният, въпреки че работи и нямаме проблеми с него, той е доста амортизиран, на повече от 20 години, което би създало рискове. В реанимацията би било перфектно да имаме шест респиратора, което е доста голяма сума, но, колкото можем да вземем, дори един или два да вземем, ще бъде от полза. Цената на един стационарен респиратор в момента е 30 000 лева“, каза управителят.
В болницата в Горна Оряховица очакват решения от Националната здравноосигурителна каса и Министерството на здравеопазването. Проблемът засяга всички общински болници в страната, категорични са оттам.
Националното сдружение на общините също е заявило готовност да постави проблемите на тези лечебни заведения пред Министерството на здравеопазването.
Обясненията на директорите на РЗОК за завишения брой легла в системата на НЗОК са от всякакъв хар ...
Състоянието на Светослав от Свиленград, който пострада тежко при гасене на пожара в Сакар планина ...
Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...
Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...
Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...
С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...
банка за стволови клетки https://www.future-health.bg/